Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS II-2-423/27/06/JB
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS II-2-423/27/06/JB
Data
2006.05.19



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kantor wymiany walut
kurs waluty
przychód
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości zaliczenia do przychodów podatkowych różnic kursowych powstałych w wyniku zamiany w kantorze walut na złote kwot euro uzyskanych od kontrahentów jako zapłata za towary sprzedawane przez Spółkę.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie zaliczenia do przychodów różnic kursowych powstałych przy wymianie w kantorze na PLN kwot euro uzyskanych od kontrahentów jako zapłata za towary sprzedawane przez Spółkę na podstawie art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 20.02.2006 r. (data wpływu 21.02.2006 r.), uzupełnionym w dniu 24.04.2006 r. Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisu art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie różnic kursowych. Wątpliwość dotyczy możliwości zaliczenia do przychodów podatkowych różnic kursowych powstałych w wyniku zamiany w kantorze walut na złote kwot euro uzyskanych od kontrahentów jako zapłata za towary sprzedawane przez Spółkę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność handlową dokonując wewnątrzwspólnotowych dostaw odzieży. W przypadku mniejszych dostaw nabywcy proponują zapłatę w formie gotówkowej(euro) przy odbiorze towaru. Spółka rozważa możliwość przyjmowania zapłaty w takiej formie, ponieważ wymiana euro na PLN za pośrednictwem kantoru może być znacznie korzystniejsza niż wpłata na rachunek bankowy i przeliczenie na złote. Wg stanowiska Spółki, jeżeli kwota otrzymana w PLN po wymianie w kantorze będzie różniła się od wartości sprzedaży zaksięgowanej w księdze rachunkowej, a wynikającej z przeliczenia wartości faktury przez kurs waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski do przychodów zalicza sie różnicę kursową, o której mowa w art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z art. 12 ust. 2a ww. ustawy przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków w walutach obcych określone w art. 12 ust. 2a ww. ustawy mogą powstać zawsze i tylko wtedy, gdy waluty obce sprzedajemy (zamieniamy na złotówki lub inne waluty).
Jak wynika z tego przepisu ustawy brak jest podstaw do zastosowania przeliczenia wg kursów obowiązujących w kantorach wymiany walut do ustalenia przychodów z tytułu różnic kursowych od własnych środków w walucie obcej, gdyż przepis nie zawiera uregulowań w tym przedmiocie. Różnice kursowe wylicza się przy zastosowaniu odpowiednich kursów walut banku, z którego usług korzystał podatnik.Zatem w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku nie powstaną przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków w walutach obcych, określone w art. 12 ust. 2a ww. ustawy. W związku z powyższym, tut. organ podatkowy uznając za nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj