Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/61/06/JB
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/61/06/JB
Data
2006.06.19



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok podatkowy
umowa spółki
zawiadomienie
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2 wraz z jednolitym tekstem umowy Spółki wypełnia wymóg zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego, określony w art.8 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w rezultacie uprawnia Spółkę do dokonania zmiany roku obrotowego ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Strony za prawidłowe


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej przez Spółkę jej rok podatkowy trwał od 1 września do 31 sierpnia. Na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników z dnia 29 stycznia 2003 r podjęto decyzję o zmianie roku podatkowego na rok zgodny z kalendarzowym. Pierwszy rok po powyższej zmianie trwał od 1 września 2004 r do 31 grudnia 2005 r. Następnie w dniu 10 sierpnia 2005 r Zgromadzenie Nadzwyczajne wspólników Spółki podjęło uchwałę o zmianie umowy Spółki oraz uchwałę w sprawie przyjęcia jednolitego tekstu Umowy Spółki. W konsekwencji dokonano kolejnej zmiany roku obrotowego, tj. ustalono, iż będzie on zaczynał się z dniem 1 lutego i kończył 31 stycznia . W związku z tym ustalono, iż pierwszy rok obrotowy po zmianie na podstawie uchwały z 2005 r będzie trwał 13 miesięcy (tj. od 1 stycznia 2006 r do 31 stycznia 2007 r). W dniu 8 września 2005 r Spółka złożyła w tut. Urzędzie Skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne na formularzu NIP-2, do którego dołączyła kopię aktu notarialnego z Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, zawierający jednolity tekst umowy Spółki, w którym postanawia się, że rok obrotowy Spółki rozpoczyna się 1 lutego a kończy 31 stycznia, a pierwszy rok obrotowy po zmianie zakończy się 31 stycznia 2007 r.


Zdaniem Spółki, złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2 wraz z jednolitym tekstem umowy Spółki wypełnia wymóg zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego, określony w art.8 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w rezultacie uprawnia Spółkę do dokonania zmiany roku obrotowego. Swoje stanowisko Spółka uzasadnia tym, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnej szczególnej formy ani sposobu zawiadomienia organu podatkowego o zmianie roku obrotowego przez podatnika. Z tego też względu, należy zdaniem Spółki uznać, że każda forma zawiadomienia, z której organ podatkowy może wywnioskować, że podatnik zamierza przyjąć inny niż kalendarzowy rok podatkowy, winna być uznana za wystarczającą i skuteczną.


W związku z powyższym, Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie, czy złożenie w dniu 8 września 2005 r do Urzędu Skarbowego zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2, należy uznać za zawiadomienie dokonane w trybie art.8 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwalające Spółce na zmianę roku obrotowego.


Rok podatkowy jest jedną z podstawowych instytucji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania osób prawnych, albowiem jest on okresem rozliczeniowym. Jego długość, co do zasady, pokrywa się z rokiem kalendarzowym i wynosi 12 miesięcy. W art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.) ustawodawca określa, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.


Szczegółowe zasady kształtowania roku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały określone w art.8 ust.1-7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r Nr.54,poz.654 ze zm). Zgodnie z art.8 ust.1 w/w ustawy rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.W razie zmiany roku podatkowego, zgodnie z art.8 ust.3 w/w ustawy, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.Na podstawie art.8 ust.4, zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.


Wyżej przytoczone przepisy stwarzają możliwość zmiany roku podatkowego, przy czym nie ograniczają częstotliwości tej czynności prawnej. Jeżeli podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki i zawiadomi o tym w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych, niekoniecznie pokrywających się z rokiem kalendarzowym. Niedotrzymanie powyżej określonego obowiązku powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego we właściwym czasie i/lub nie dokonanie odpowiedniej zmiany w umowie spółki (statucie) oraz niezłożenie odpowiednich uchwał zgromadzenia wspólników w sądzie rejestrowym przed powiadomieniem naczelnika o zmianie roku podatkowego skutkuje utrzymaniem dla potrzeb podatkowych roku roku podatkowego według dotychczasowych zasad.


Jednocześnie, na podstawie cytowanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że ustawodawca nie określił, w jakiej formie podatnik winien zawiadomić organ podatkowy o zmianie roku podatkowego, lecz jedynie określił, w jakim terminie zawiadomienie to winno być dokonane. W świetle powyższego, wobec braku w art.8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapisu dotyczącego formy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego, należy uznać, że złożenie np. zgłoszenia aktualizacyjnego warz z Umową Spółki, zawierającą informację o wyborze roku obrotowego, przez który należy także rozumieć rok podatkowy, spełnia przesłanki zawiadomienia, o których mowa w art.8 ust.1 w/w ustawy.


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, że Spółka zmieniając rok podatkowy zastosowała się do regulacji wynikających z przepisów podatkowych.Zmiany roku dokonano w umowie Spółki, a zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego nastąpiło w terminie ustalonym w art.8 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj