Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-87/05/20717/2006
z 9 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-87/05/20717/2006
Data
2006.03.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
nadwyżki
niedobory
ustalanie dochodu
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy ujawnienie w tracie roku podatkowego różnic inwentaryzacyjnych wpływa na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, w sytuacji gdy podatnik wybrał uproszczoną formę wprowadzania zaliczek?


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 18 listopada 2005 r. znak: 4584 (data wpływu do urzędu: 22 listopada 2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 14 grudnia 2005 r., znak: 5189 (data wpływu do urzędu: 16 grudnia 2006 r.); w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka wybrała na rok 2005 uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. W trakcie roku 2005 Spółka przeprowadziła inwentaryzację w toku której zostały ujawnione różnice inwentaryzacyjne (niedobory i nadwyżki).
We wniosku Spółka zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych skutki ujawnionych różnic inwentaryzacyjnych (nadwyżki i niedobory) Spółka wykaże w zeznaniu CIT-8 za rok 2005, które złoży do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłaci różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Ujawnione w trakcie 2005 r. różnice inwentaryzacyjne nie będą miały wpływu na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych wpłacanych w trakcie 2005 r..

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
W 2005 r. Spółka wybrała uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdop. Zgodnie z art. 25 ust. 7 ustawy o pdop, Spółka jest obowiązana stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym oraz dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27.
Ustawodawca w art. 25 ust. 9 i 10 ustawy o pdop wskazał przypadki, w których podatnik jest obowiązany do zmiany wysokości miesięcznych zaliczek płaconych w formie uproszczonej. Wiążą się one jedynie z sytuacjami mającymi wpływ na wysokość podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek.
Biorąc powyższe uregulowania pod uwagę należy stwierdzić, że zdarzenia gospodarcze (np. ujawnione w związku z przeprowadzoną inwentaryzacją niedobory i nadwyżki) występujące w trakcie roku podatkowego, w którym Podmiot płaci zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej, nie mają wpływu na wysokość podstawy obliczania miesięcznych zaliczek. Będą one kształtowały wysokość dochodu (straty) osiągniętego w danym roku podatkowym, który podatnik na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o pdop wykaże w zeznaniu według ustalonego wzoru, do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłaci różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj