Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
1412/PDF/415-13/06
z 14 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1412/PDF/415-13/06
Data
2006.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
komornik sądowy
księgi rachunkowe
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą jako komornik sądowy - osoba fizyczna. Od 01.01.2006 r. zmieniłem formę prowadzenia rachunkowości z książki przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. W związku z charakterem działalności mam setki pozycji rozliczeń branżowych związanych z uzyskaniem przychodów, które to rozliczenia są ewidencjonowane w Księdze Komorniczej a na koniec miesiąca są obliczone ogólną kwotą przychodów, stanowiących przychody podatkowe z mojej działalności.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje w jaki sposób należy prowadzić księgi rachunkowe. Mówi jakie podmiotygospodarcze mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z treścią art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22-o.

Według ust. 3 w/w artykułu obowiązek prowadzenia księgi nie dotyczy osób, które:

1. opłacają podatek dochodowy w formach zryczałtowanych,

2. wykonują wyłącznie usługi przewozu osób i towarów taborem konnym,

3. wykonują zawód adwokata wyłącznie w zaspole adwokackim,

4. dokonują sprzedaży środków trwałych po likwidacji działalności.

Natomiast ust. 4 i 5 tego samego artykułu stanowią, iż obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości. Osoba fizyczna, spółka cywilna osób fizycznych, spółka jawna osób fizycznych lub spółka partnerska może prowadzić księgi rachunkowe również od początku następnego roku podatkowego, jeżeli przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości. W tym przypadku osoba ta lub wspólnicy spółki przed rozpoczęciem roku podatkowego są obowiązani do zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.

Na podstawie ust. 6, wyrażone w EURO wielkości, o których mowa w ust. 4 i 5 przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych określa ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Przepisy ustawy o rachunkowości, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 stosuje się z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium RP:

- osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

W świetle art. 4 ust. 1 w/w ustawy o rachunkowości, jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.

W/w ustawa o rachunkowości nakłada obowiązek ewidencjonowania wszystkich zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych w porządku chronologicznym. Zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną.

Ust. 3 pkt 2 tego artykułu stanowi, iż rachunkowość obejmuje prowadzenie, na podstawie dochodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w przypadku chronologicznym i systematycznym.

Zgodnie z art. 4 ust. 4, jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku określonego w art. 4 ust. 1.

Należy pamiętać, że ustawa o rachunkowości nakłada na podatnika odpowiedzialność za wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości. Stanowi o tym art. 4 ust. 3 pkt 5, mówiący, że kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. ...

W ocenie tutejszego organu skarbowego, prawidłowe ustalenie dochodu, dla celów podatkowych, wymaga ewidencjonowania wszystkich zdarzeń gospodarczych, zarówno przychodów, jak kosztów, z zachowaniem chronologii według zasad określonych w ustawie o rachunkowości. Jeżeli księga komornicza i jej sposób prowadzenia spełniają warunki o rachunkowości. Jeżeli księga komornicza i jej sposób prowadzenia spełniają warunki określone w w/w ustawie o rachunkowości, a w szczególności w art. 4, wówczas, w przedstawionym stanie faktycznym, zajęte przez Pana stanowisko jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj