Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-87/06/IK
z 24 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-87/06/IK
Data
2006.05.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek
budynek używany
dostawa towarów
modernizacja
nieruchomości
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy dostawa budynku opisanego we wniosku korzysta ze zwolanienia z VAT?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości (budynku). W przedmiotowym budynku przeprowadzono etapowo roboty budowlane związane z modernizacją i rozbudową. Pierwszy etap dotyczył robót budowlanych wewnętrznych wraz z wykonaniem podjazdu i parkingu dla osób niepełnosprawnych. Działania inwestycyjne zostały zakończone w dniu 30 grudnia 1999r. Drugi etap dotyczył robót budowlanych związanych z rozbudową węzła cieplnego - wydzielenia seperowanego układu pomiarowego dla rejestracji zużycia ciepła przez budynek. Etap ten został zakończony w dniu 16 listopada 2001r. Planowane dalsze działania inwestycyjne w budynku zostały wstrzymane. Z dokumentacji wykonanych robót budowlanych wynika, iż w przypadku węzła cieplnego w istocie doszło do jego modernizacji, a nie do rozbudowy budynku w znaczeniu art. 3 pkt prawa budowlanego. Przed podjęciem prac budowlanych w tym samym miejscu istniał węzeł cieplny, a ponadto przeprowadzone prace dotyczyły jakości tego urządzenia technicznego. W konsekwencji zakończenie budowy budynku dla celów VAT nastąpiłby 30 grudnia 1999r., a budynek zyskałby status "używanego". W stosunku do tego budynku Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem Strony, nie ma zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ rozbudowę węzła cieplnego zakwalifikowano jako wydatek, który podniósł wartość budynku, co przesądziło o tym, iż w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT przedmiotowy budynek nie jest używanym budynkiem (jego rozbudowa została zakończona w dniu 16.11.2001r.). W konsekwencji nie ma zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalniający sprzedaż nieruchomości od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl przepisu art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w cyt. wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (pkt 1).

W myśl w/w przepisów, sprzedaż nieruchomości stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w związku z tym stanowi dostawę towarów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Na podstawie art. 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny i w/w przepisy wynika, iż w stosunku do zakupionego budynku Funduszowi, nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego wydatku i od wydatków poniesionych przez podatnika na modernizację węzła cieplnego oraz budynek był użytkowany dłużej niż 5 lat, w związku z powyższym Naczelnik Urzędu stoi na stanowisku, iż przesłanki wynikające z art. 43 ust. 6 w przedmiotowej sprawie nie wystąpiły, a w konsekwencji sprzedaż budynku będzie zwolniona z VAT.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu zauważa, że nie jest właściwy do rozstrzygnięcia czy w wyniku wykonanych robót budowlanych dotyczących węzła cieplnego doszło do jego modernizacji czy też do rozbudowy budynku, a w konsekwencji potwierdzenia czy przedmiotowy budynek jest budynkiem używanym.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj