Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-71/06/MŻ
z 11 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-71/06/MŻ
Data
2006.05.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta zeznania
rozliczenie dotacji
usługi naukowo-badawcze


Pytanie podatnika
Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż wobec zmiany kwalifikacji projektów badawczych i dotacji, która nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, nie są konieczne korekty deklaracji VAT-7, w których wykazała sprzedaż tych usług.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 14 lutego 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnionego w dniu 1.03.2006 r., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a:


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona realizuje na podstawie zawartych umów projekty naukowo - badawcze finansowane ze środków budżetu państwa (przez Ministerstwo Edukacji i Nauki), Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych, które do 31.12.2005 r. rozliczała w podatku od towarów i usług jako świadczenie usług zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 w związku z poz. 5 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Obecnie, w związku z pismem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 10.01.2006 r. nr PP3-812/919/2005/BL/BM6-15541/05 Strona jest zdania, iż w/w projekty nie spełniają przesłanek do uznania ich za usługi w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż wobec zmiany kwalifikacji projektów badawczych i dotacji, która nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, nie są konieczne korekty deklaracji VAT-7, w których wykazała sprzedaż tych usług.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

W myśl art. 109 ust. 3 w/w ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Wzór deklaracji oraz sposób jej wypełniania określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), a poprzednio rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 852). Z cytowanych przepisów, jak i wzoru deklaracji (część C) oraz objaśnień do niej (stanowiących zał. nr 3 do w/w rozporządzenia Ministra Finansów) jednoznacznie wynika, iż w deklaracji dla podatku od towarów i usług wykazuje się wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu, a więc zarówno opodatkowane, jak i zwolnione, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który jest składana deklaracja. Wyjątek stanowią czynności, których miejsce świadczenia zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przypada poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (vide poz. 21 deklaracji).

W rozpatrywanym przypadku nie miały one jednak miejsca. Oznacza to, że wykonywane przez Stronę czynności (projekty naukowo - badawcze), które nie stanowią świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, nie powinny być wykazywane w składanych przez Stronę deklaracjach dla podatku od towarów i usług. Przy tym dotyczy to stanu prawnego tak przed, jak i po 1.01.2006 r. Wynikająca ze zmiany ustawy o podatku od towarów i usług zmiana od 1.01.2006 r. stawki, według której podlegają opodatkowaniu usługi naukowo-badawcze - ze zwolnionej na 22% - pozostaje bowiem obojętna z punktu widzenia charakteru (klasyfikacji) wykonywanych przez Stronę czynności, przy niezmienionej definicji świadczenia usług w art. 8 ustawy.

W związku z powyższym, jeżeli czynności, które Strona kwalifikowała jako zwolnione, stanowiły de iure czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, winna złożyć w tym zakresie stosowne korekty deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe, w których je wykazała chyba, że zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 81 b ustawy - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z § 1 art. 81 b w/w ustawy uprawnienie do skorygowania deklaracji:

1)ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;

2)przysługuje nadal po zakończeniu:

  1. kontroli podatkowej,
  2. postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Korekta złożona w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych ( § 2 art. 81b w/w ustawy).

W myśl art. 81 b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa przepisu § 1 pkt 2 lit. a nie stosuje się w zakresie podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj