Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/I/43/2006/MO
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/I/43/2006/MO
Data
2006.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
kontynuacja działalności przez spadkobierców
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
"Czy przejęcie przedsiębiorstwa produkcyjno - usługowego przez spadkobierców celem dalszego prowadzenia działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?".


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 24.04.2006r. w zakresie podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na pismo z dnia 24.04.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 17 kwietnia 2006r. zmarł małżonek wnoszącej zapytanie, który prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zmarły nie pozostawił testamentu. Do dziedziczenia ustawowego uprawnieni są żona oraz trójka dzieci w tym dwoje niepełnoletnich. Uprawnieni spadkobiercy podejmują decyzję o kontynuacji działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Podział dziedziczonego zakładu nie wchodzi w rachubę z uwagi na profil produkcji i świadczonych usług. Działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez spadkobierców w tym samym miejscu i w tym samym zakresie. Działalność będzie kontynuowana w formie spółki cywilnej założonej przez spadkobierców, tj. córkę i żonę zmarłego.

Z akt sprawy wynika, iż spadkodawca był zarejestrowanym podatnikiem podatkuod towarów i usług.

Zdaniem Strony, przejęcie zorganizowanego przedsiębiorstwa produkcyjno - usługowego przez spadkobierców celem dalszego prowadzenia nie podlega przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z art.  6 ust. 1 pkt 1 ustawy. Do transakcji zbycia przedsiębiorstwa w formie spadku przepisy ustawyo podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdza,co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "transakcji zbycia". Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach pojecie to należy rozumiećw sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy,tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawado rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

W opisanym stanie faktycznym, zdaniem tut. organu podatkowego nie doszło do transakcji zbycia przedsiębiorstwa, lecz do nabycia przedsiębiorstwa w drodze spadkobrania. Zatem przepis powołanego przez wnoszącą zapytanie art. 6 pkt 1 ustawyo podatku od towarów i usług nie ma zastosowania.

W ocenie tut. organu podatkowego nabycie przedsiębiorstwa w drodze spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż czynność ta nie jest wymieniona w katalogu czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiemod towarów i usług, o którym mowa w cyt. art. 5 powołanej ustawy o podatku od towarówi usług.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawia się, jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmianylub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj