Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chodzieży
PP/443-7/06
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/06
Data
2006.06.19



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
inwestycje w obcych środkach trwałych
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy Spółka budując budynek na gruncie użyczonym jej przez współwłaścicieli, będącymi jadnocześnie wspólnikami w Spółce, może odliczać podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących zakupy poniesione na jego budowę ?


Spółka cywilna buduje budynek mieszkalno-usługowy na gruncie użyczonym jej przez wspólników tej spółki. W związku z faktem, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na częściowe użytkowanie - części usługowej budynku, Spółka wynajmuje tę część budynku innemu podmiotowi gospodarczemu.

Wątpliwość Spółki budzi to, czy budując budynek na gruncie użyczonym jej przez wspólników, może odliczać kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących wydatki poniesione na budowę w części, w jakiej Spółka będzie wykorzystywać ten budynek do wykonywania czynności opodatkowanych ?

Zdaniem podatnika, Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku na cudzym gruncie, w proporcji w jakiej będzie ona wykorzystywać ów budynek do wykonywania czynności opodatkowanych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia się co następuje:
Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art. 124. Ta ogólna zasada została obostrzona m.in. ograniczeniami zawartymi w art. 88 i art. 90 w/w ustawy.

W myśl art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Powyższy przepis nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust.3 oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów ( a więc towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych)- o czym stanowi art. 88 ust.3 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie ogranicza prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację inwestycji w obcym środku trwałym.

Termin "inwestycje w obcych środkach trwałych" nie występuje w przepisach o podatku od towarów i usług, natomiast posługują się nim przepisy o podatku dochodowym zawarte w :

- art. 16a ust.2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz,

- art. 22a ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z treścią tych przepisów środkami zaliczanymi do majątku podatnika i podlegającymi amortyzacji są m.in.:

- przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych,

- budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.

W myśl art. 90 ust.1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy podatkowe, Spółka będzie miała prawo dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z wydatkami na budowę budynku w części w jakiej budynek będzie wykorzystywany przez nią do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj