Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-101/CIT/06
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-101/CIT/06
Data
2006.06.20



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
należności licencyjne
podatek dochodowy od osób prawnych
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Wobec faktu, że nie istnieje umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu pomiędzy RP a Watykanem, czy wypłacający należności licencyjne z tytułu autorskich praw majątkowych beneficjentowi (pomiotowi zagranicznemu) z siedzibą w Watykanie, zobowiązany jest, jako płatnik, do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20%?


W dniu 10.05.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 22.05.2006r.

Wnioskodawca wskazał, iż art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakłada na wypłacającego należności licencyjne obowiązek potrącenia zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20%. W ust. 2 przedmiotowego artykułu ustawodawca wskazuje obowiązek uwzględniania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Wnioskodawca informuje, iż beneficjentem wypłacanych przez Niego należności licencyjnych z tytułu autorskich praw majątkowych jest spółka prawa handlowego posiadająca osobowość prawną.

Wobec faktu, że nie istnieje umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu pomiędzy RP a Watykanem, Wnioskodawca uważa, że wypłacający należności licencyjne z tytułu autorskich praw majątkowych beneficjentowi (pomiotowi zagranicznemu) z siedzibą w Watykanie, zobowiązany jest, jako płatnik, do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20%.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami".

Stosownie do przepisów art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie zaś do regulacji art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 przychodów: z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - ustala się w wysokości 20% przychodów.

Regulacja art. 21 ust. 2 ustawy podatkowej wskazuje zaś, iż przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Przepisy art. 26 ust. 1 ustawy podatkowej stanowią, iż osoby prawne (...), które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 (...), są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. (...).

Mając na względzie przywołane przepisy ustawy podatkowej, stwierdzić należy, że w przypadku braku umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, której stronami byłyby Rzeczpospolita Polska i państwo siedziby beneficjenta otrzymującego należności z tytułu autorskich praw majątkowych (należności z praw autorskich), przepisy ust. 2 art. 21 nie mogą znaleźć zastosowania.

Wobec powyższego, dokonując wypłaty należności z tytułów określonych w art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej, w tym należności z tytułu autorskich praw majątkowych, podatnikowi, posiadającym siedzibę w państwie, z którym nie została zawarta umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, wypłacający (płatnik) winien potrącić podatek dochodowy od osób prawnych z zastosowaniem stawki w wysokości 20% przychodów.

Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu z Państwem Watykańskim (Stolicą Apostolską).

Wobec zatem powyższego, Wnioskodawca wypłacając należności z tytułu autorskich praw majątkowych, osobie prawnej będącej rezydentem Państwa Watykańskiego, winien - jako Płatnik - dokonać poboru podatku dochodowego od wypłacanych kwot, z zastosowaniem stawki w wysokości 20% przychodu.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj