Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.I-415/13/2006
z 1 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-415/13/2006
Data
2006.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
dowody wewnętrzne
działalność gospodarcza
nieodpłatne nabycie


Pytanie podatnika
Czy można udokumentować zakup towarów (w które będę się zaopatrywał za granicą kraju, głównie w Niemczech i Holandii na tzw. "wystawkach" zbierając wystawione na ulicach przed domami obcokrajowców przedmioty) oświadczeniem w którym zostaną wymienione i opisane wszystkie przedmioty zebrane podczas takiego wyjazdu ?


W dniu 31.03.2006 r. zwrócił się Pan z pytaniem, czy rozpoczynając działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może udokumentować zakup towarów (w które będzie się Pan zaopatrywał za granicą kraju, głównie w Niemczech i Holandii na tzw. "wystawkach" zbierając wystawione na ulicach przed domami obcokrajowców przedmioty) oświadczeniem w którym zostaną wymienione i opisane wszystkie przedmioty zebrane podczas takiego wyjazdu.

Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionej przez Pana sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu wynika, iż zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne polegającą na sprzedaży przywożonych z za granicy używanych towarów domowego użytku, które nabywane byłyby nieodpłatnie na tzw. "wystawkach". Artykuł 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) reguluje, co może stanowić dowód zakupu, a mianowicie otrzymane faktury, rachunki, paragony, dowody wewnętrzne oraz opis otrzymanego towaru. Ten sam artykuł w dalszej części, tj. w ustępie 3 stanowi, iż do udokumentowania zakupów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze podatkowej są:

  1. dowody księgowe, którymi są faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach
  2. inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej przebiegiem i zawierające co najmniej:
    • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
    • datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej
    • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
    • podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

Przepisy prawa podatkowego nie normują w żaden sposób zasad dokumentowania nabycia rzeczy ruchomych (towarów) porzuconych przez poprzedniego właściciela w zamiarze wyzbycia się ich własności w miejscu zwanym "wystawką". Należy mieć jednak na uwadze, że zgodnie z przepisem art. 180 i 181 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) właściciel może wyzbyć się rzeczy ruchomej przez to, że w tym zamiarze je porzuci. Własność ruchomej rzeczy niczyjej nabywa się przez jej objęcie w posiadanie samoistne. Zdaniem tutejszego organu podatkowego nabycie towarów nieodpłatnie może być udokumentowane innymi dowodami niż faktury lub rachunki, a w szczególności opisem zawierającym co najmniej nazwę towaru, ilość, cenę jednostkową i wartość, datę sporządzenia dokumentu oraz podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji.

W związku z powyższym, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku i orzeka jak w sentencji postanowienia.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Pana rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj