Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-27/TZ-3/05/SL
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-27/TZ-3/05/SL
Data
2005.03.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
terytorium Polski
transakcja
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy transakcja nabycia towaru na terytorium Niemiec, w sytuacji gdy towar jest bezpośrednio dostarczany na terytorium Rosji stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika,z dnia 30.12.2004r. (data wpływu: 05.01.2005r.) uzupełnionego pismami z dnia 11.01.2005r. (data wpływu: 13.01.2005r.),  31.01.2005r. (data wpływu: 02.02.2005r.) oraz 28.02.2005r. (data wpływu: 01.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT w Polsce transakcji zakupu towaru w Niemczech, w przypadku, gdy towar w żaden sposób nie przechodzi przez terytorium państwa Polskiego, lecz jest bezpośrednio dostarczany do Rosji

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje między innymi różne towary w Niemczech i następnie eksportuje je do Rosji. Towar zakupiony od kontrahenta niemieckiego bezpośrednio z Niemiec, często drogą morską, jest wysyłany do Rosji. Odprawy celnej na terenie Niemiec dokonuje pracownik Podatnika. Towar wprost z magazynów niemieckiej firmy jest przewożony do niemieckiego portu morskiego, gdzie dokonywana jest odprawa celna.

Podatnik zapytuje, czy przedmiotowa transakcja, tj.: zakup w Niemczech i eksport towaru z Niemiec do Rosji stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Zdaniem Podatnika w/wym. zakup na terenie Niemiec nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem, gdyż nie spełnia warunków art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) - towar nie jest przywożony do Polski lub innego unijnego kraju. Według opinii Podatnika w przedmiotowej sprawie nie mamy również do czynienia z transakcjami trójstronnymi, gdyż nie zostały spełnione przesłanki art. 135 w/wym. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, tj. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 1 w/wym. ustawy).

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 w/wym. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione n/wym. przesłanki:

  • dochodzi do nabycia prawa do rozporządzania jak właściciel towarem przez nabywcę,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest konsekwencją dostawy,
  • w wyniku dokonanej dostawy towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu,
  • towary są wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, oraz warunek wskazany w art. 9 ust. 2 w/wym. ustawy, tj.:
  1. nabywcą towarów jest:

  2. a)podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    b)osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;
  3. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika m.in., że zakupiony przez Podatnika towar w żaden sposób nie przechodzi przez terytorium państwa Polskiego, gdyż bezpośrednio z Niemiec (państwo członkowskie) dostarczany jest do Rosji (państwo trzecie).

Zatem, wobec niespełnienia jednej z przesłanek wymienionych w w/cyt. art. 9 ust. 1 ustawy, tj. nie nastąpiło przemieszczenie towaru na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu, stwierdzić należy, iż przedmiotowa transakcja nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Zgodnie z treścią art. 135 ust. 1 pkt 2 w/wym. ustawy przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
  2. przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż w przedmiotowej transakcji uczestniczą dwa podmioty z dwóch różnych państw członkowskich (Polska i Niemcy) oraz podmiot z państwa trzeciego (Rosja), stwierdzić należy, iż nie zostały spełnione przesłanki w/cyt. art. 135 ust. 1 pkt 2. Zatem w opisanym przypadku nie mamy również do czynienia z transakcją trójstronną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj