Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF/443-2/06
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/443-2/06
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym --> Wniosek o dokonanie zwrotu podatku


Słowa kluczowe
kwota
ulga odsetkowa
wniosek
zwrot
zwrot wydatków związanych z budownictwem


Pytanie podatnika
Czy korzystając z odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na inwestycję obejmującą adaptację poddasza budynku mieszkalnego do wniosku o zwrot niektórych wydatków ...... VZM-1 należy wypełnić załącznik VZM-1/A czy też VZM-1/B?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 14 lutego 2006 r., uzupełnionego w dniu 16 marca 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14.02.2006 r. zwróciła się Pani z wnioskiem do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Ze stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku wynika, że w 2005 r. korzystała Pani z odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na inwestycję obejmującą adaptację poddasza budynku mieszkalnego na cele mieszkalne.
Obecnie zamierza Pani skorzystać ze zwrotu podatku VAT od zakupu materiałów budowlanych, związanych z tą inwestycją.
W związku z powyższym do organu podatkowego skierowała Pani następujące zapytanie:
Który z załączników do formularza VZM-1 (wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ...) należy wypełnić:
VZM-1/A (Wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków, nieodliczanych w ramach ulg mieszkaniowych), czy też VZM-1/B (Wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków odliczanych w ramach ulg mieszkaniowych)?
Pani zdaniem właściwy jest formularz VZM-1/A (wydatki nieodliczane w ramach ulg mieszkaniowych).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) -dalej ustawa o zwrocie VAT- kwota zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, w okresie obowiązywania ustawy, jest równa, z zastrzeżeniem ust. 6, 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:
1) 70m2 powierzchni użytkowej i ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, o której mowa w art. 6 ust. 1, w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę;
2) 30m2 powierzchni użytkowej i ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, o której mowa w art. 6 ust. 1, w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, niewymagających pozwolenia na budowę.

W odniesieniu do wydatków, na podstawie których osoba fizyczna korzystała lub korzysta z odliczenia na podstawie:
art. 3 ust. 2, art. 4 ust. 2 i art. 9 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.),art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 i Nr 222, poz. 2201 oraz z 2005 r. Nr 263, poz. 2619) oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 oraz z 2005 r. Nr 263, poz. 2619)- kwota podlegająca zwrotowi, w okresie obowiązywania ustawy, jest równa 55,23% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959% kwoty stanowiącej iloczyn, o którym mowa w ust. 5 (art. 3 ust. 6 ustawy).

Ulga podatkowa w postaci odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego - faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z przebudową (przystosowaniem) pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego - określona została w treści przepisu art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przepis ten nie został wskazany w treści ustawy o zwrocie VAT jako podstawa prawna ulgi, z której korzystanie wymaga zastosowania wskaźników procentowych, wskazanych w art. 3 ust. 6 ustawy (tj. 55,23% kwoty podatku VAT).Z powyższego wynika, że korzystanie z "ulgi odsetkowej" w podatku dochodowym nie uniemożliwia korzystania ze zwrotu poniesionych wydatków w wysokości 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż limit określony zgodnie z treścią art. 3 ust. 5 ustawy o zwrocie VAT.
Tak więc faktury za 2005 r., dokumentujące zakupy materiałów budowlanych, zużytych w trakcie realizacji inwestycji, sfinansowanej kredytem, od którego odsetki są odliczane od podstawy obliczenia podatku dochodowego - mogą zostać ujęte w załączniku do wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - zawierającym "Wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków, nieodliczanych w ramach ulg mieszkaniowych" (VZM-1/A).

Tut. organ podatkowy zauważa jednakże, że formularz VZM-1 wraz z załącznikami VZM-1/A oraz VZM-1/B nie jest jedynym obowiązującym wzorem wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, określonym przepisem prawa.
Wnioskodawca może złożyć wniosek w powyższej sprawie w dowolnej formie. Wniosek ten musi jednak zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 5 ust. 4 i ust. 5 ustawy o zwrocie VAT.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u. O. p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj