Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PD/415-13/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-13/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
kwalifikacje zawodowe
podnoszenie kwalifikacji
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy przychód otrzymany przez Podatnika od pracodawcy w postaci świadczenia pieniężnego ponoszonego za podatnika w związku z podjęciem nauki na studiach podyplomowych (50% opłaty za naukę na II semestrze) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu złożonego w dniu 19.06.2006 r. wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

p o s t a n a w i a:
- nie uznać stanowiska strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 19.06.2006 r. stanu faktycznego wynika, że od dnia 15 grudnia 2003 r. pracuje Pani na stanowisku specjalista w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. W dniu 1 października 2005 r. z własnej inicjatywy (bez skierowania z zakładu pracy) rozpoczęła Pani studia podyplomowe na kierunku Finanse i Rachunkowość Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Profil podjętych przez Panią studiów jest bezpośrednio związany z zakresem wykonywanych obowiązków służbowych w ramach stosunku pracy, a zdobyta wiedza i umiejętności podnoszą efektywność świadczonej przez Panią pracy.

Zapłatę za I semestr pokryła Pani z własnych środków. Natomiast w dniu 10 marca 2006 r. podpisała Pani z pracodawcą umowę w sprawie refundacji 50% opłaty za naukę na II semestrze studiów. Na podstawie tej umowy, oraz po przedłożeniu pracodawcy faktury za II semestr studiów oraz dowodu zapłaty za tą fakturę otrzymała Pani od pracodawcy świadczenie pieniężne w wysokości 50% opłaty za naukę na II semestrze studiów.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Paniczy przychód otrzymany przez Panią od pracodawcy w postaci świadczenia pieniężnego ponoszonego za Panią w związku z podjęciem nauki na studiach podyplomowych (50% opłaty za naukę na II semestrze) korzysta za zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?.

Jednocześnie wyraża Pani pogląd, iżświadczenie otrzymane od pracodawcy stanowi świadczenie na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Ponadto przedmiotowe świadczenie nie stanowi wynagrodzenia otrzymanego za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy przysługujących pracownikowi podejmującemu naukę lub podnoszącemu kwalifikacje zawodowe.

W związku z powyższym, w złożonym wniosku wyraża Pani pogląd, iż przychód otrzymany od pracodawcy w postaci świadczenia pieniężnego ponoszonego za Panią w związku z podjęciem nauki na studiach podyplomowych tj. (50% opłaty za naukę na II semestrze) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy.

Naczelnik tut. Urzędu po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz wyrażonej opinii, nie podziela przedstawionego stanowiska w powyższej sprawie.

Świadczenie pracodawcy polegające na opłacaniu nauki i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przez pracownika - w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z w/w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych .

Powołana ustawa w art. 21 określa również katalog zwolnień podatkowych. Wśród nich znajdują się m. in. świadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 90 wymienionej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Należy zwrócić uwagę, że warunkiem zastosowania zwolnienia, o którym mowa w powołanym art. 21 ust. 1 pkt 90, jest to aby świadczenia zostały przyznane pracownikowi zgodnie z "odrębnymi przepisami". W tym przypadku przepisami, w których określony jest zakres świadczeń, jakie pracodawca ma możliwość przyznać pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Przepisy powyższego rozporządzenia stosuje się do osób podnoszących kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, zakładów pracy oraz organizatorów oświaty dorosłych prowadzących działalność w formach szkolnych i pozaszkolnych. Zgodnie z w/w rozporządzeniem, kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych ponadto kształcenie, dokształcanie i doskonalenie w formach pozaszkolnych, realizowane jest na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania.

W świetle powyższych przepisów wolne od podatku są:
1) świadczenia z tytułu kształcenia pracownika w formach szkolnych (w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych) przyznane przez pracodawcę na podstawie § 4 ust. 2 oraz § 5 ust. 1 w/w rozporządzenia zarówno w przypadku podjęcia nauki w szkole na podstawie skierowania pracodawcy, jak i bez tego skierowania w zakresie:
- zwrotu kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
- pokrycia kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
- pokrycia opłaty za naukę, pobieraną przez szkołę,
2) świadczenia z tytułu kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia pracownika w formach pozaszkolnych przyznane przez pracodawcę na podstawie § 9 ust. 1 w/w rozporządzenia, tj. przyznanie pracownikom podnoszącym kwalifikacje w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania pracodawcy, w zakresie zwrotu kosztów uczestnictwa, w tym również zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

Jak wynika z treści pytania, podnosi Pani jako pracownik kwalifikacje zawodowe na studiach podyplomowych, czyli w formie pozaszkolnej. W przedstawionej sytuacji, w świetle omawianych przepisów, kluczowe znaczenie ma zatem kwestia, czy na w/w studia podyplomowe uzyskała Pani skierowanie od pracodawcy

Jeżeli bowiem pracownik podjął naukę w formach pozaszkolnych (na studiach podyplomowych, kursach, seminariach, itd.) bez skierowania zakładu pracy, to w myśl § 11 powołanego rozporządzenia, przysługuje mu jedynie urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że jeżeli w sytuacji przedstawionej w pytaniu, pracodawca opłaca (częściowo) koszty dokształcania na studiach podyplomowych (czyli w formach pozaszkolnych) pracownikowi, któremu nie udzielił skierowania, to nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia tego świadczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy, gdyż świadczenie to nie jest przyznane zgodnie z przepisami w/w rozporządzenia.

Reasumując, wydatki pracodawców polegające na finansowaniu (w części lub w całości) nauki pracowników, którzy podjęli naukę w formach pozaszkolnych (na studiach podyplomowych, kursach, seminariach, itd.) bez skierowania zakładu pracy w myśl § 11 powołanego rozporządzenia, nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wobec powyższego opłacenie pracownikowi przez pracodawcę drugiego semestru na studiach podyplomowych bez skierowania z zakładu pracy, nie jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj