Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
GM/436/10/2006
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
GM/436/10/2006
Data
2006.06.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
mieszkania
podatek od spadków i darowizn
ulga


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży darowanego mieszkania z zastosowaną ulgą z art. 16, ze względu na konieczność zmiany warunków i nabycie nowego lokalu w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia poprzedniego lokalu nastąpi utrata ulgi ?


W dniu 27 kwietnia 2006 r. na mocy podpisanego przed notariuszem aktu darowizny strona otrzymała wraz z mężem mieszkanie w Luboniu (.........) Mieszkanie to(......) ma łączna powierzchnię 38,44 m2. Była to pierwsza darowizna na naszą rzecz, notariusz odstąpił od pobrania podatku od darowizny na podstawie art. 16 ustawy. Strona wraz z mężem są małżeństwem od 5 lat i obecnie starają się o dziecko. Lokal . którego stali się właścicielami to małe mieszkanie, które nie zapewni im właściwych warunków do wychowywania dzieci. Dlatego postanowili go sprzedać i - zaciągając kredyt bankowy - nabyć większe mieszkanie.

Równocześnie przedstawiając swoje stanowisko strona stwierdziła , powołując się na ust. 8 art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, , iż przysługuje jej zwolnienie od tego podatku. (..........) zachodzi konieczność zamiany mieszkania ze względu na plany powiększenia rodziny, (.....) zakup większego mieszkania będzie finansowany m.in. ze środków uzyskanych ze sprzedaży darowanego nam lokalu, w którym nie zamieszką. Ponadto stroina wyjaśniła, iż zakup nowego mieszkania nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia darowanego mieszkania.

W przedmiocie katalogu ulg ustawa o podatku od spadków i darowizn w art.16 wprowadza ulgę polegającą na tym, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości do łącznej wysokości 110m² powierzchni użytkowej nabytego w drodze spadku lub darowizny:. budynku mieszkalnego lub jego części,. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym. Ponadto jak wynika z treści przepisu ulgą podatkową nie jest objęte nabycie w drodze spadku lub darowizny budynku niemieszkalnego, lokalu użytkowego, a także gruntu związanego z budynkiem mieszkalnym. Poza tym powyższa ulga mieszkaniowa przysługuje tylko wtedy, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

1. nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,2. nabywca nie jest właścicielem innego budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,3. nabywca nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie jest właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,4. nabywca nie jest najemcą lokalu lub budynku lub będąc nim rozwiąże umowę najmu5. nabywca będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:a/ od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,b/ od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego. Jednocześnie ustawodawca w art. 16 ust. 8 cyt. wyżej ustawy uwarunkował utrzymanie ulgi z tyt. zamieszkiwania.

Zgodnie z brzmieniem w/w ust. 8 ustawy: Warunek określony w ust. 2 pkt 5( wyżej cytowanym uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania , a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Przepis ten zawiera odstępstwo od obowiązku zamieszkania w nabytym lokalu , gdyż warunek ten jest spełniony również wtedy , gdy lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania , a nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. W przepisie tym ustawodawca nie określił przyczyn uzasadniających konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego.

Przewidziany w treści ustawy wyjątek wiąże się z charakterem przewidzianej ulgi. Przesłanką do jej zachowania jest cel , w związku z którym następuje zbycie nabytego w drodze spadku lub darowizny lokalu albo budynku - konieczność zmiany warunków mieszkaniowych. Wprawdzie ustawodawca nie sprecyzował użytego pojęcia , ale należy zauważyć , iż z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych mamy do czynienia przykładowo jeśli wymagają one poprawy.

Reasumując, należy zauważyć, iż zbycie budynku lub lokalu przed upływem 5 lat w myśl przepisu art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji, jeżeli było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Tym przepisem ustawodawca określił dwa warunki, których spełnienie uzasadnia zachowanie prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn w razie zbycia m. in. lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny przed upływem 5 lat tj:- konieczność zmiany warunków mieszkaniowych lub miejsca zamieszkania- oraz nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę albo nabycie innego lokalu mieszkalnego w terminie sześciu miesięcy od dnia zbycia lokalu będącego przedmiotem darowizny.

Dyspozycją ust. 8 cyt. wyżej artykułu stwierdzono, iż warunek określony w ust. 2 pkt. 5 ustawy uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkania przy zachowaniu warunków wyżej określonych. W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni zamierza sprzedać lokal mieszkalny będący przedmiotem darowizny przed zamieszkaniem ze względu na planowane powiększenie rodziny i jednocześnie zakupić nowe mieszkanie w celu poprawy warunków mieszkaniowych w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia darowanego mieszkania. Zatem wobec powyższego spełnia warunki wymienione w art. 16 ust. 2 cyt. wyżej ustawy nie tracąc prawa do zachowania ulgi w tym podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj