Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PD-4230Z-65/06/EL
z 20 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PD-4230Z-65/06/EL
Data
2006.07.20


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
drogi publiczne
infrastruktura
infrastruktura towarzysząca
instalacja wodno-kanalizacyjna
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszt wytworzenia
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
przekazanie nieodpłatne
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego
wydatki inwestycyjne
wytworzenie środka trwałego


Pytanie podatnika
Podatnik został zobowiązany do zakończenia we własnym zakresie i na własny koszt robót związanych z budową infrastruktury zewnętrznej, a następnie do przekazania jej nieodpłatnie na rzecz Miasta "J" oraz na rzecz właściwych zarządców i podmiotów. Zdaniem Podatnika, nakłady poniesione na infrastrukturę zewnętrzną są kosztem uzyskania przychodu w momencie nieodpłatnego przekazania jej miastu, ponieważ mają one ścisły związek z przychodami Spółki.


D E C Y Z J A


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie na podstawie art.233 w związku z art.239 i art.14b § 5 Ordynacji podatkowej ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60) oraz art.15 ust.1, art.16a ust.1 pkt 1, art. 16g ust.1 pkt 2, 16f. ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. nr 54, poz.654 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 05.06.2006r. Sp. z o.o. "R", na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 25 maja 2006r. nr 1471/DPD2/423-66/06/AB w którym stwierdzono, ze stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe


o r z e k a


- odmówić zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 25 maja 2005r. nr 1471/DPD2/423-66/06/AB
- uznać stanowisko Spółki z o.o. "R", przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2006r., o udzielenie informacji w trybie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej, za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Sp. z o.o. "R" pismem z dnia 07.03.2006r. złożyła wniosek do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków, które miały zostać tam wybudowane. Podatnik został zobowiązany do zakończenia we własnym zakresie i na własny koszt robót związanych z budową infrastruktury zewnętrznej, a następnie do przekazania jej nieodpłatnie na rzecz Miasta "J" oraz na rzecz właściwych zarządców i podmiotów. Budynek został przekazany do użytkowania w dniu 5.12.2005r. wraz z infrastrukturą zewnętrzną.
Zdaniem Podatnika, nakłady poniesione na infrastrukturę zewnętrzną są kosztem uzyskania przychodu w momencie nieodpłatnego przekazania jej miastu, ponieważ mają one ścisły związek z przychodami Spółki.


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z dnia 25.05.2006r. nr 1471/DPD2/423-66/06/AB uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Powołując się na przepis art.15 ust.1 i 16 ist.1 pkt 1 stwierdził, że wydatki na infrastrukturę zewnętrzną mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Są nierozerwalnie związane z inwestycją główną i zgodnie z art.16g ust.1 pkt 2 oraz 16g ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winny powiększać wartość początkową środków trwałych składających się na budynek, stanowiącą podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.


W złożonym zażaleniu Spółka kwestionuje stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż koszty poniesione na budowę infrastruktury towarzyszącej należy uznać za koszt uzyskania przychodów rozliczanych w czasie poprzez amortyzację. Zgodnie z art.16a ust.1 spółka, która nie jest właścicielem bądź współwłaścicielem drogi nie ma prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych.
Spółka nie otrzymała odpowiedzi w części dotyczącej podatku VAT.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia Spółki na to postanowienie, stwierdza co następuje:


W myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Stosownie natomiast do przepisu art.16 ust.1 pkt 1lit b) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki te zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane zgodnie z przepisami art.16a-16m ustawy.
Amortyzacji, zgodnie z art.16a ust.1 pkt 1 ustawy, podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art.16a ust.1 i ust.2 pkt 1-3 oraz w art.16b.(art.16f pkt 1 ustawy)
Zgodnie z art.16g ust.1 pkt.2 ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14 uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia, stosownie do art.16g ust.4 ustawy, uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się : kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zrealizowała inwestycję w postaci budowy marketu wielobranżowego, wraz z infrastrukturą zewnętrzną obejmującą drogę dojazdową wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem. Infrastruktura ma być przekazana nieodpłatnie na rzecz miasta "J" oraz na rzecz właściwych zarządców i podmiotów. Spółka zaznaczyła w swoim wniosku, że bez inwestycji w infrastrukturę nie można było wybudować budynku handlowego. Obowiązek wykonania i przekazania drogi nałożony został na inwestora, a konsekwencji umowy sprzedaży na spółkę "R".
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podziela stanowisko Spółki, że poniesione przez nią wydatki związane z budową infrastruktury mają niewątpliwie związek z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą. Są bowiem nierozerwalnie związane z inwestycją główną budową marketu wielobranżowego. Z tych względów jako element kosztu wytworzenia środka trwałego wydatki na infrastrukturę powinny powiększać wartość początkową środków trwałych składających się na zbudowany market wielobranżowy. Dopiero bowiem market z towarzyszącą mu infrastrukturą można uznać za kompletny i zdatny do użytku. Brak drogi dojazdowej spowodowałby, że market nie mógłby być użytkowany. Budynku marketu nie możnaby uznać jako środek trwały, gdyż nie spełniałby wymienionych wcześniej warunków kompletności i zdatności do użytku, określonych w przepisie art. 16a. ust.1 ustawy.
Wydatki poniesione na infrastrukturę zewnętrzną winny, zgodnie z art.16g ust.1 pkt 2 oraz art. 16g ust.4 ustawy, powiększać wartość początkową środków trwałych składających się na market wielobranżowy, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.
W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie brak jest podstaw prawnych do bezpośredniego zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na infrastrukturę zewnętrzną w dacie nieodpłatnego przekazania właściwym jednostkom. Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy właściwym jest odpisanie w koszty poniesionych wydatków poprzez odpisy amortyzacyjne.
W kwestiach odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z faktur zakupu dotyczących tej inwestycji i sprawa opodatkowania tym podatkiem nieodpłatnego przekazania na rzecz miasta jest przedmiotem odrębnego postanowienia.


Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj