Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US 1439/ZV/P/Pr/34/2006
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 1439/ZV/P/Pr/34/2006
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w sprawie zaniechania w roku 2006 ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży nieruchomości ( budynków wraz z gruntem).


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i art.216 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr.137,poz.926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w sprawie zaniechania w roku 2006 ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży nieruchomości ( budynków wraz z gruntem).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej do roku 2003r. podatnik nie dokonał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i nie był zobowiązany do stosowania kas rejestrujących.W 2003r. podatnik rozszerzył zakres prowadzonej działalności o budowanie na własnym gruncie budynków mieszkalnych i ich późniejszą odsprzedażą ( usługi developerskie).

Klientami tej odsprzedaży są wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

W związku z przekroczeniem kwoty obrotu 40.000 zł na rzecz w/w osób we wrześniu 2003r. podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Na podstawie § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 273, poz. 2706 z późn. zm.) w/w usługi były przedmiotowo zwolnione z obowiązku widencjonowania za pomocą kasy fiskalnej do dnia 31 marca 2006r.

W dniu 25.09.2003r. podatnik dokonał dobrowolnej instalacji kasy rejestrującej o czym zawiadomił organ podatkowy. Aktualnie podatnik chciałby zrezygnować z ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej. Według podatnika jest to możliwe, ponieważ ewidencjonowanie rozpoczął dobrowolnie mimo braku ustawowego obowiązku,a świadczone przez niego usługi są przedmiotowo zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny Naczelnik Urzędu stwierdza co następuje:

Stosownie do art.111 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) obowiązek ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników sprzedający towary i świadczących usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Na podstawie §2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz.U.Nr.273,poz.2706 z późn. zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 marca 2006r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W pozycji 42 w/w załącznika została wymieniona dostawa nieruchomości, dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenia usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.Odnośnik 1 przy tej pozyzji określa, że zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 stycznia 2005r.

Zdaniem tutejszego organu takie sformułowanie przy odnośniku 1 oznacza, że dotyczy on wszystkich podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie przed 1 stycznia 2005r., niezależnie czy z ustawowego obowiązku czy też dobrowolnie.Z przedstawionego przez wniskodawcę stanu faktycznego wynika, że mimo braku obowiązku instalacji kasy Strona od roku 2003 całą sprzedaż nieruchomości na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej rejestruje za pośrednictwem kasy rejestrującej.

W związku z powyższym podatnik nie mógł do dnia 31.03.2006r. zrezygnować z takiego sposobu ewidencjonowania, gdyż ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej rozpoczął przed 1 stycznia 2005r.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że na podstawie §2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz.375) do dnia 31 grudnia 2006r. zwolniona z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej została sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Pod poz. 42 załącznika wymieniona została dostawa nieruchomości bez żadnych dodatkowych uwarunkowań.Tak więc od 1 kwietnia 2006r.( data wejścia w życie w/w rozporządzenia) dostawa nieruchomości jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania bez względu na fakt wcześniejszego jej ewidencjonowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj