Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-317/06/AW
z 7 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-317/06/AW
Data
2006.06.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
nieodpłatne przekazanie rzeczy
reprezentacja


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania podatkiem VAT wykonywanych czynności przekazań na potrzeby reprezentacji i reklamy.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki nr RS/RP/536-407/06 z dnia 6.03.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 7.03.2006 roku) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Ze przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podstawowym przedmiotem prowadzonej przed Bank działalności gospodarczej jest świadczenie usług pośrednictwa finansowego, korzystających ze zwolnienia w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z uwagi na bardzo niski współczynnik sprzedaży opodatkowanej Bank nie stosuje struktury sprzedaży w rozliczaniu podatku naliczonego. Zgodnie z informacjami przedstawionymi we wniosku Bank wykonuje czynności w zakresie reprezentacji i reklamy, związane z podstawową działalnością Banku a korzystającą ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Opisana działalność w zakresie reprezentacji i reklamy dotyczy:

*przekazywania klientom Banku drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów o małej wartości;

*zużycia napojów, słodyczy, owoców itp. w trakcie organizowanych spotkań z klientami na terenie Banku oraz w trakcie wystaw, targów;

*przekazywania innych towarów na cele reprezentacji i reklamy, które nie są materiałami reklamowymi i informacyjnymi oraz prezentami o małej wartości.

W związku z opisanymi działaniami, Bank zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych czynności przekazań na potrzeby reprezentacji i reklamy. Zdaniem Banku fakt, iż dokonywane czynności związane są z prowadzonym przedsiębiorstwem, a jednocześnie Bank nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów tych towarów, Podmiot nie jest zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług opisanych czynności.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z treścią art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../;

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast dyspozycja art. 7 ust. 3 stwierdza, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Wyłączenie zakresu stosowania przepisu ust. 2 dotyczy więc towarów, które co do zasady przekazywane są w związku z działalnością przedsiębiorstwa (przekazanie druków reklamowych lub próbek towarów zawsze ma taki związek, zazwyczaj także przekazanie prezentów). Z powyższego wynika, że przepis art. 7 ust. 2 znajduje zastosowanie również do przekazania związanego z działalnością przedsiębiorstwa. Przeciwne twierdzenie oznaczałoby, że ustawodawca wyłączył spod opodatkowania czynności, które i tak nie podlegają opodatkowaniu. Mając na uwadze racjonalność i celowość działania ustawodawcy, nie można uznać, że przepis art. 7 ust. 2 dotyczy wyłącznie przekazań nie związanych z przedsiębiorstwem. Przez odpłatną dostawę towarów należy więc rozumieć także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów - oczywiście za wyjątkiem druków reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek.

Obowiązek opodatkowania przekazania towarów na cele związane z przedsiębiorstwem wynika również z zakresu przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego. W ramach prowadzonej działalności Bank świadczy głównie usługi zwolnione z VAT, ale wykonuje również czynności podlegające opodatkowaniu. Ma zatem możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jedną z bezspornych zasad podatku od towarów i usług jest istnienie bezpośredniego związku podatku naliczonego podlegającego odliczeniu z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W sytuacji, gdy nabyte towary są bezpośrednio wykorzystane do wykonania czynności polegającej na ich nieodpłatnym przekazaniu, która to czynność jest opodatkowana, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 86 ust. 1, o ile żaden przepis szczególny nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia). Należy przy tym zaznaczyć, że przekazanie, czyli fizyczne wydanie towaru wraz z przeniesieniem na inną osobę prawa do rozporządzania nim, nie może być utożsamiane z niepodlegającym opodatkowaniu zużyciem towarów wewnątrz przedsiębiorstwa, które nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nie ma związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W sytuacji opisanej we wniosku, zużycie ma związek wyłącznie z usługami zwolnionymi z VAT, więc podatnik nie powinien odliczać podatku naliczonego ani wykazywać należnego (chyba, że zużycie nastąpiło na cele osobiste osób wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1)

Mając na uwadze treść przytoczonych przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że nieodpłatne przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (przekazanie) podlega opodatkowaniu VAT niezależnie od celu przekazania, a Bankowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli natomiast zastosowanie znajdują przepisy art. 7 ust. 3-7 ustawy o VAT, t.j. Bank przekazuje drukowane materiały informacyjne lub reklamowe albo prezenty o małej wartości, a przekazania te są związane wyłącznie z usługami zwolnionymi - odliczenie podatku naliczonego nie przysługuje, ponieważ towary w żaden sposób nie zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana w oparciu o stanu faktyczny opisany we wniosku i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj