Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP1-415-4/06
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1-415-4/06
Data
2006.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
abonament
internet
koszty uzyskania przychodów
pozarolnicza działalność gospodarcza
usługi


Pytanie podatnika
Czy abonament miesięczny za usługę internetową stanowi koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie informuje, że stanowisko zawarte we wniosku złożonym dnia 30 marca 2006 r., uzupełnionego 7 czerwca br. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2006 r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujące zagadnienie:

Jako osoba fizyczna prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług związanych z przygotowaniem druku. Charakter tej działalności wymaga, by przygotowywane do druku prace wysyłać do klientów i podwykonawców przez internet. Drogą elektroniczną dokonuje Pan również rozliczeń z ZUS-em, rozliczeń podatkowych oraz wielu operacji handlowych. Te czynności wykonywane są jedynie przy komputerze m. in. w wynajmowanym w W. mieszkaniu. Umowa o świadczenie usług internetowych zawarta jest z Telewizją Kablową i właścicielką lokalu, a podpisana przez Pana, jako osobę upoważnioną do jej zawarcia. Miesięczne opłaty za usługę ponosi Pan, z uwagi na to, że jest Pan jedyną osobą korzystającą z tego łącza internetowego, ale faktury wystawione są na nazwisko właściciela lokalu.

Dniua 7 czerwca br. uzupełnił Pan przedłożone w sprawie dokumenty o umowę najmu lokalu mieszkalnego, z której wynika, że zobowiązany jest Pan do ponoszenia opłat m. in. za telefon. Dostarczył Pan również potwierdzenie transakcji zapłaty z Pana rachunku za usługi telekomunikacyjne za luty 2006 r. Dodatkowo poinformował Pan, że umowę najmu lokalu mieszkalnego sporządził P. 10 lutego 2004 r. i w ramach czynszu nie ujęto m. in. opłat za usługi telekomunikacyjne. Podał Pan również, że koszt internetu dokumentuje P. w księdze dowodem wewnętrznym sporządzonym na podstawie przelewu bankowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego przedstawił Pan następujące pytanie - czy abonament miesięczny za usługę internetową stanowi koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej? P. zdaniem, opłaty te są kosztem uzyskania przychodu w Pańskiej działalności, ponieważ internet jest Panu niezbędny w pracy oraz ponosi Pan z tego tytułu koszty w postaci opłacania abonamentu.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Z tego wynika, że za koszty uzyskania przychodów nie można uznać wszelkich wydatków związanych z osiągnięciem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Kosztami podatkowymi będą tylko te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia określonego przychodu i nie znajdują się na liście wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartej w art. 23. Powinien więc istnieć związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a przychodem, a ponadto wydatek ten musi być odpowiednio udokumentowany.

Jak wynika z Pańskich wyjaśnień, drogą elektroniczną dostarcza Pan klientom gotowe do druku prace. Celowość opłat z tego tytułu i związek przyczynowy z uzyskanym przychodem nie budzi więc wątpliwości, rozważyć jednak należy kwestię udokumentowania kosztów.

Sprawę udokumentowania wydatków należy rozpatrywać w kontekście przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Zgodnie z § 12 ust. 3 podstawą dokonania zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są faktury VAT, faktury VAT-RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach lub inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające elementy określone w § 12 ust. 3 pkt 2 lit. a-d rozporządzenia.

Jak wynika z § 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów tylko na udokumentowanie niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków - dowody wewnętrzne, określające przy zakupie nazwę towaru oraz jego ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). § 14 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia stanowi jednak, że dowody takie mogą dotyczyć wyłącznie wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą sporządzenia takiego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że faktury za internet wystawione są na właściciela wynajmowanego przez Pana mieszkania. Jednakże, w świetle przepisów rozporządzenia, posiadanie tego dokumentu nie uprawnia Pana do sporządzenia dowodu wewnętrznego i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat z tego tytułu. Przepis rozporządzenia wymaga w takim wypadku bezwzględnego udokumentowania kosztu fakturą. Z tych względów niezasadnym jest zaliczenie opłat za internet do kosztów uzyskania przychodu.

Przedstawiona interpretacja dotyczy aktualnego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (wnioskodawcy), jednakże w myśl art. 14 b § 2 tej ustawy wiąże organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, stosownie do art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj