Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-18/TZ-13/06/AB
z 13 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-18/TZ-13/06/AB
Data
2006.02.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek używany
dostawa towarów
grunt zabudowany
grunty rolne
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Czy dostawa nieruchomości, na którą składają się używany budynek i grunt rolny podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19.01.2006 r. (data wpływu 20.01.2006 r.), uzupełnionego w dniu 09.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dostawy nieruchomości

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik podatku od towarów i usług (wspólnicy spółki jawnej) na podstawie aktu notarialnego z dnia 17 sierpnia 1998 r. nabył nieruchomość stanowiącą działkę obszaru 6200 m2, na którą (zgodnie z wypisem z rejestru gruntów) składają się: tereny zabudowane (pow. 2762 m2) oraz nieużytki i grunty orne (pow. 3438 m2). Przedmiotowa działka położona jest na obszarze nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego, ponieważ nie podlegała ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (budynek znajdujący się na tej działce był towarem używanym w myśl art. 4 pkt 7 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm./, natomiast czynności dotyczące gruntów, jako nie odnoszące się do towaru w rozumieniu tej ustawy, w ogóle nie podlegały jej regulacjom).

W dniu 31 sierpnia 1999 r. Wnioskodawca rozpoczął użytkowanie przedmiotowej nieruchomości. W trakcie użytkowania poniósł wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, posadowionego na gruncie budynku w wysokości przewyższającej 30% jego wartości początkowej; od poniesionych wydatków przysługiwało Podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W 2006 roku Wnioskodawca planuje sprzedaż całej przedmiotowej nieruchomości (budynku oraz niezabudowanego gruntu rolnego). Zdaniem Podatnika, dostawa tej nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Wysokość opodatkowania regulują przepisy Działu VIII ustawy (art. 41-85). Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się (zgodnie z ust. 2 art. 43 artykułu):

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku.

Dodatkowe warunki zastosowania zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 zawiera przepis art. 43 ust. 6 ustawy. Stanowi on, iż zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż nie została spełniona przesłanka z punktu 2. w/cyt. art. 43 ust. 6 � Podatnik użytkował bowiem przedmiotowy budynek w okresie dłuższym niż 5 lat, wobec czego brak jest podstaw do wyłączenia zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 (tylko bowiem łączne spełnienie przesłanek określonych w tym przepisie skutkowałoby w ten sposób). Dostawa przedmiotowego budynku, jako towaru używanego, objęta jest zatem zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 1 ustawy. Jednocześnie zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku gruntu zabudowanego przedmiotowym budynkiem, bowiem w myśl art. 29 ust. 5, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania (którą stanowi całość świadczenia należnego od nabywcy pomniejszona o kwotę należnego podatku) nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe oznacza, iż podlega on opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką tego podatku tożsamą ze stawką właściwą dla dostawy w/wym. obiektów.

Odnosząc się natomiast do opodatkowania dostawy pozostałych, niezabudowanych gruntów wchodzących w skład opisywanej nieruchomości, należy wskazać przepis art. 43 ust. 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. O rodzaju danego gruntu należy rozstrzygać na podstawie zapisów w ewidencji gruntów i budynków, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454), bądź na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowy grunt figuruje w rejestrze gruntów częściowo jako nieużytki a częściowo jako grunty orne. Ponadto obszar, na którym położona jest działka, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. W świetle powyższego grunty te, jako tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie w/cyt. art. 43 ust. 9 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj