Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
US IV-434/4/2005/IP
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IV-434/4/2005/IP
Data
2006.05.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
ulga


Pytanie podatnika
Czy podatnik utraci prawo do ulgi z art. 16 jeżeli najpierw nastąpi zakup nowego lokalu, a dopiero później sprzedany zostanie lokal nabyty w drodze darowizny, do którego miała zastosowanie przedmiotowa ulga. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostaną w całości na częściową spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu hipotecznego ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2003 roku otrzymała Pani od rodziców lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 37 m2. Podatek od w/w darowizny nie został pobrany przez notariusza, ponieważ oświadczyła Pani, że spełnia warunki przewidziane w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) i w nabytym lokalu zamieszkiwać Pani będzie przez okres co najmniej 5 lat od daty zawarcia umowy. Ze względu na planowane powiększenie rodziny oraz fakt, że darowany lokal nie posiada balkonu i usytuowany jest na IV piętrze w bloku bez windy, w listopadzie 2005 roku kupiła Pani wraz z mężem większy lokal mieszkalny (M-4) i na ten cel zaciągnęliście Państwo kredyt bankowy. Otrzymany w drodze darowizny lokal mieszkalny zamierza Pani sprzedać, a pieniądze uzyskane z jego sprzedaży przeznaczyć na spłatę zaciągniętego wcześniej kredytu hipotecznego.

Wątpliwości z Pani strony budzi kwestia ewentualnej zapłaty podatku od spadków i darowizn. Według Pani oceny opisana sytuacja nie spowoduje obowiązku uiszczenia w/w podatku, gdyż zmiana mieszkania uzasadniona jest obiektywną koniecznością, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę kredytu w ciągu 6 miesięcy od daty zbycia.

Mając na uwadze stan faktyczny w przedmiotowej sprawie organ podatkowy stwierdza, co następuje:Stosownie do treści art. 16 ust. 7 cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Dopiero łączne spełnienie powyższych warunków uzasadnia zachowanie prawa do ulgi mieszkaniowej.

Ustawodawca jednoznacznie określił kolejność czynności jakie należy wykonać, w przypadku uzasadnionego wyjątkową i nieodzowną potrzebą zmiany warunków mieszkaniowych, zbycia lokalu otrzymanego w drodze darowizny. Aby zachować prawo do ulgi mieszkaniowej, należy w okresie 6 miesięcy od dnia zbycia lokalu nabyć inny lokal lub budynek mieszkalny bądź uzyskać pozwolenie na jego budowę. Pierwszą czynnością jest więc zbycie lokalu otrzymanego w drodze darowizny i dopiero ten moment stanowi początek biegu terminu ustalonego dla nabycia innego mieszkania.

Dlatego też, organ podatkowy nie podziela poglądu podatnika o możliwości zachowania ulgi z art. 16 w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj