Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD2/415/18/2006
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD2/415/18/2006
Data
2006.05.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy
zatrudnianie (zatrudnienie)


Pytanie podatnika
Czy dochody z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej na rzecz kamcelarii prwanej, w której do 31 grudnia 2005 roku był Pan zatrudniony w charakterze prawnika/aplikanta mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasda określonych przepisami art. 9 a i 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.04.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


p o s t a n o w i ł


uznać, że stanowisko Pana wyrażone we wniosku w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, jest prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.

Wnioskiem z dnia 06.04.2006r. (wpływ do Urzędu 10.04.2006r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy dochody z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej na rzecz kancelarii prawnej, w której do 31 grudnia 2005 roku był Pan zatrudniony w charakterze prawnika/aplikanta, mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art. 9 a i 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do 31 grudnia 2005r. był Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako prawnik/aplikant w kancelarii prawniczej. Po złożeniu egzaminu radcowskiego i uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego pracodawca rozwiązał z Panem umowę o pracę i zaproponował podjęcie dalszej współpracy w charakterze radcy prawnego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Od stycznia 2006r. świadczy Pan usługi prawne. Z treści wniosku wynika, że usługi świadczone na podstawie umowy o świadczenie usług prawnych na rzecz kancelarii nie będą się pokrywać z usługami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę. Do zakresu Pana obowiązków jako prawnika/aplikanta w ramach stosunku pracy należało:

- przygotowywanie projektów umów, opinii prawnych, a także projektów pism sądowych pod ścisłym kierunkiem radcy prawnego,

- opracowywanie wzorów umów stosowanych w obrocie gospodarczym,

- tłumaczenia umów i innych tekstów prawniczych z języka i na język niemiecki i angielski,

- nadzorowanie prowadzenia akt spraw prowadzonych przez radców prawnych kancelarii.

Podkreśla Pan, że bezpośrednio nie obsługiwał klientów kancelarii i nie był Pan odpowiedzialny za samodzielne prowadzenie spraw.Czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia obejmują natomiast świadczenie pomocy prawnej w zakresie prawa polskiego i europejskiego tj.:

- zastępstwo procesowe przed sądami powszechnymi,

- wydawanie samodzielnych opinii prawnych,

- kompleksowe i samodzielne udzielanie porad prawnych oraz prowadzenie spraw klientów zleconych przez kancelarię.

Wg Pana stanowiska czynności wykonywane przez Pana w ramach działalności gospodarczej dla kancelarii, w której był Pan zatrudniony są całkowicie inne niż te które wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę, w związku z tym uważa Pan, że może wybrać opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym. Pomoc prawna świadczona przez Pana jako radcę prawnego w żadnej mierze nie odpowiada wykonywanym uprzednio czynnościom o charakterze biurowo-pomocniczym polegającym na opracowywaniu wzorów umów, przygotowywaniu tłumaczeń oraz nadzorowaniu prowadzenia akt spraw innych radców prawnych. Czynności te wprawdzie wymagały częściowo znajomości prawa, jednakże w żadnym stopniu nie dotyczyły bezpośredniej obsługi klientów kancelarii i były wykorzystywane jedynie przez innych radców prawnych przy świadczeniu przez nich pomocy prawnej. Obowiązki związane z tymi czynnościami przejęte zostały aktualnie przez młodszych prawników kancelarii i nie są obecnie objęte zakresem zlecenia udzielonego przez kancelarię

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art. 14 a §1 Ordynacji podatkowej informuje:Zgodnie z art. 9 a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.),podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać sposób opodatkowania wymieniony w art. 30 c ustawy o ile zgłoszą ten fakt nie później niż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu oraz nie uzyskają przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek".

Z powyższego przepisu wynika, że z opodatkowania w sposób określony w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku podatkowym 2006 nie mogli korzystać podatnicy uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług odpowiadających czynnościom, które wykonywali w ramach stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy.

W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym taka sytuacja nie występuje, gdyż czynności świadczone obecnie w ramach usług radcowskich na rzecz byłego pracodawcy, nie odpowiadają w żadnej części czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 9 a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) "podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu�.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj