Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-63/06
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-63/06
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
konserwacja
meble
odliczenie podatku od towarów i usług
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Odliczenie podatku od towarów i usług w związku z wykonaniem czynności polegających na konserwacji mebli zabytkowych.


Wnioskiem z dnia 23.02.2006r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem materiałów i usług używanych do wykonywania konserwacji mebli zabytkowych w sytuacji, gdy usługi takie byłyby zwolnione od podatku od towarów i usług.

Jak wynika z treści pisma w sprawie interpretacji jedynym przedmiotem prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej jest konserwacja mebli zabytkowych na rzecz osób fizycznych z terytorium kraju i z terytoriów innych państw członkowskich, którą to usługę wnioskodawca opodatkowywał 22% stawką podatku VAT.

W związku z wątpliwościami związanymi z zakwalifikowaniem świadczonych usług do odpowiedniej kategorii PKWiU, pismem z dnia 23.09.2005r. Podatnik wystąpił do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi o wskazanie właściwej klasyfikacji

W odpowiedzi na powyższy wniosek Urząd Statystyczny w Łodzi pismem z dnia 12.10.2005r. Nr OK-5672/KU-5810/2005 poinformował, iż zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844) usługi konserwacji mebli zabytkowych wykonywane przez konserwatora zabytków wymienione w piśmie Podatnika mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.31.22-00.00 "usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów". Opisane usługi mieściły się w tym samym grupowaniu.

Zdaniem Podatnika w stanie faktycznym opisanym w zapytaniu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z zakupem materiałów wykorzystywanych przy świadczeniu usług konserwacji mebli zabytkowych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W poz. 11 ex 92 załącznika nr 4 jako zwolnione z podatku wymienione zostały usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane rekreacją i sportem (dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług) - z wyłączeniem:

1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33 i 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

5a. usług związanych z produkcją filmów i nagrań video (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań video (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

5b. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU 92.72),

6. działalności agencji informacyjnych,

7. usług wydawniczych,

8.usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12 załącznika nr 4 do ustawy.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, odpowiedzią udzieloną w przedmiotowej sprawie przez Urząd Statystyczny oraz treścią powołanych przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu informuje, iż od podatku od towarów i usług zwolnione są wszystkie usługi wymienione w dziale 92 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług związane z kulturą, rekreacją i sportem, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w punktach od 1 do 8. Ustawodawca nie wskazał jednak wyłączenia w zakresie konserwacji mebli zabytkowych, wobec powyższego usługi w tym zakresie podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, iż w związku z dołączoną do sprawy klasyfikacją Urzędu Statystycznego w Łodzi, w zaistniałej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 27 ust. 2 pkt 3a ustawy o VAT, z którego wynika, iż miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (z zastrzeżeniem art. 28).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie wcześniejszej analizy ustalono, iż usługi konserwacji mebli zabytkowych, jako wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i stanowią jedyny przedmiot działalności Podatnika.

W świetle powyższego, brak jest możliwości odliczenia podatku w związku z nabyciem towarów i usług, wykorzystywanych przy wykonywaniu czynności konserwacji mebli zabytkowych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj