Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/4407/5/06
z 10 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/4407/5/06
Data
2006.01.10



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
prezentacja


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupu towarów spożywczych wykorzystywanych w czasie prezentacji urządzeń wielofunkcyjnych?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Śródmieście z dnia 05.09.2005 r., nr PP/443-39/05/MG w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.06.2005 r., zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej. Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w sprzedaży osobom fizycznym urządzeń wielofunkcyjnych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, co wiąże się z koniecznością organizacji spotkań-prezentacji. Prezentacje odbywają sie w mieszkaniach potencjalnych nabywców, w których przyrządza Pani różne potrawy.
Pytanie Pani dotyczy prawidłowości odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupu towarów spożywczych wykorzystywanych do prezentacji danego urządzenia.

Zdaniem Pani podatek naliczony zawarty w zakupionych produktach spożywczych podlega odliczeniu w pełnej wysokości.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w drodze postanowienia z dnia 05.09.2005 r. potwierdził Pani stanowisko, uzasadniając to tym, iż poniesione wydatki mogą być zaliczone w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz z uwagi na fakt, iż służą one do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego nadmienił w w/w postanowieniu, iż odpowiedź z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych została udzielona odrębnym pismem z dnia 19.08.2005. r. Nr PB1/415-15/05/KN.
Po zapoznaniu sie z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:
Decyzją z dnia 19.12.2005 r. Nr PD-2/4117/i-66/05 Dyrektor tut. Izby Skarbowej zmienił z urzędu postanowienie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 09.08.2005 r. Nr PB1/415-15/05/KN. Powołując się na art. 23 ust. 1 pkt 23 stwierdził, że jeżeli dokonana przez Panią prezentacja odbywa się w domach prywatnych (przed grupą wybranych potencjalnych odbiorców) i ma charakter zamknięty - wówczas wydatki poniesione na zakup artykułów spożywczych zużytych do takiej prezentacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej 0,25% przychodów.
Natomiast, gdy prezentacje odbywają sie w miejscach publicznych, dostępnych do nieokreślonej, anonimowej liczby osób wówczas poniesione koszty na zakup artykułów zużywanych w trakcie prezentacji mogą stanowić w całości koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisem art. 88 ust 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje sie do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Biorąc zatem powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy dokonana przez Panią prezentacja odbywa sie w domach prywatnych (przed grupą wybranych potencjalnych odbiorców) i ma charakter zamknięty, będzie miała Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach towarów spożywczych zużytych do prezentacji, ale tylko do limitu procentowego określonego w art. 23 ust 1 pkt. 23.

Natomiast, gdy prezentacje odbywają się w miejscach publicznych, dostępnych do nieokreślonej, anonimowej liczby osób wówczas będzie miała Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu produktów spożywczych zużytych do prezentacji na zasadach ogólnych.
Ponadto Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnia, że jeżeli dokona Pani odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach towarów spożywczych zużytych do prezentacji, winna Pani opodatkować podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie wytworzonych w czasie prezentacji produktów wg właściwych stawek dla tych produktów - zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

W świetle powyższego Dyrektor tut. Izby uznał, że dokonana przez organ I instancji ocena prawna, według której ma Pani prawo w każdym przypadku do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu produktów spożywczych zużytych do prezentacji - w sposób rażący narusza postanowienia art. 88 ust 1 pkt. 2 w/w ustawy.
Z w/wymienionych względów, kierując sie postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj