Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-1/2006
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-1/2006
Data
2006.02.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione po dacie przekazania lokalu mieszkalnego przez dewelopewra a dokonane w 2005 roku kwalifikują do skorzystania z ulgi remontowej która skończyła się z dniem 31.12.2005 roku.


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem w dniu 18.01.2006 roku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego postanawiam:

uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Pana za prawidłowe.

W dniu 18. 01.2006 roku wpłynął do tut. Organu, uzupełniony w dniu 03.02.2005 roku wniosek Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Według przedmiotowej umowy deweloper zobowiązał się przekazać nowo wybudowany lokal mieszkalny po podpisaniu - ,,Protokołu przekazania i odbioru - jeszcze przed zawarciem umowy przyrzeczonej sprzedaży. Przedmiotowy lokal mieszkalny został przekazany do użytkowania ,,Protokołem przekazania i odbioru lokalu mieszkalnego" w dniu 22.12.2005 roku. Do obecnej chwili nie posiada Pan księgi wieczystej ani aktu notarialnego tej nieruchomości. W okresie 22.12.2005 - 31.12 2005 roku dokonał Pan zakupu materiałów niezbędnych do tego aby w lokalu mieszkalnym można było zamieszkiwać (panele podłogowe, glazura itp).
Nadmienia Pan, że mieszkanie przekazane przez dewelopera nie posiada białego montażu, podłogi są z wylewki betonowej .

W złożonym zapytaniu wyraża Pan własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym poniesione powyższe nakłady są modernizacją i podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej .

Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2005 roku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku (Dz.U. nr 202, poz. 1956) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Przepis ten stanowi iż wydatki remontowe poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatkuw wysokości i na zasadach określonych w art. 27 z ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Stosownie do art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest, więc posiadanie tytułu prawnego, za który uważa się akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego, np: postanowienia z umowy, po spełnieniu których, podatnik nabywa prawo do dysponowania lokalem i wykonywania w nim prac budowlanych, przed podpisaniem umowy o ustanowienie prawa do lokalu mieszkalnego.

Przekazanie przedmiotowego lokalu do użytkowania nastąpiło w dniu 22.12.2005 roku, czego potwierdzeniem jest podpisany przez Pana w tym dniu protokół przekazania i odbioru lokalu.
Podpisanie protokołu stanowi ten moment, z którym nabywa Pan prawo do skorzystania z odliczeń z tytułu ponoszonych wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Za remont lokalu lub budynku mieszkalnego uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji. Za modernizację natomiast uważa się trwałe ulepszenie (unowocześnienie) istniejącego lokalu mieszkalnego.

Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego, o kóre zmniejsza się podatek dochodowy, zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez płatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.

Reasumujac powyższe stwierdzić należy, że tytuł prawny do lokalu mieszkalnego posiada Pan od 22.12.2005 roku. Jeżeli łącznie spełnione zostaną również pozostałe warunki wynikające z przepisów prawa podatkowego, wtedy nabędzie Pan prawo do odliczenia od podatku za 2005 roku poniesionych w okresie 22.12. - 31.12 2005 roku nakładów w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Informuje się, że w myśl art. 14 a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązujacego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj