Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USXVUE/443/I/08/2006/AK
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USXVUE/443/I/08/2006/AK
Data
2006.05.15



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Jaki kurs waluty należy zastosować ustalając podstawę opodatkowania w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2006 r. (data wpływu do urzędu 23 lutego 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania kursu waluty obcej przy przeliczeniu kwoty wykazanej na fakturze związanej z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

W dniu 23 lutego 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z brzmieniem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 23 lutego 2006 r. wynika, iż Podatnik dokonał zakupu maszyn (środków trwałych) od dostawcy z obszaru Unii Europejskiej.

Dnia 11.10.2005 r. Przedsiębiorstwo zawarło kontrakt z niemiecką firmą środków trwałych o łącznej wartości 293.000,- euro.

W dniu 09.11.2005 r. firma niemiecka wystawiła fakturę dotyczącą zaliczki w wysokości 5%, tj. kwoty 14.650,- euro. Ww. faktura została uregulowana 21.11.2005 r.

W dniu 31.01.2006 r. firma niemiecka wystawiła kolejną fakturę dotyczącą drugiej części płatności w wysokości 85 % tj. kwoty 249.000,- euro. Ponadto w tym samym dniu kontrahent niemiecki wystawił fakturę zbiorczą na łączną kwotę transakcji tj. 293.000,- euro (z wykazaniem kwot i terminów wszystkich płatności).

W dniu 02.02.2006 r. Podatnik dokonał kolejnej płatności na kwotę 249.050,- euro.

W dniu 06.02.2006 r. towar został dostarczony do magazynu Podatnika w Polsce.

Przedsiębiorstwo zwraca się z następującym pytaniem: jaki kurs waluty należy zastosować ustalając podstawę opodatkowania w poszczególnych okresach rozliczeniowych w przedmiotowej sprawie?

Na tle przedstawionej sytuacji Podatnik formułuje stanowisko, iż zgodnie z treścią przepisu § 37 ust. 1,2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w odniesieniu do kwoty 14.650,- euro należy zastosować kurs średni NBP z dnia 09.11.2005 r., zaś w odniesieniu do kwoty 278.350,- euro - kurs średni NBP z dnia 31.01.2006 r.

Tutejszy organ, po sprawdzeniu, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym, dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:

Zgodnie z treścią art. 106 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych, z uwzględnieniem przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

W § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) uregulowano sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych. Przepisy te stosuje się do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W ust. 1 i 2 § 37 cyt. rozporządzenia postanowiono, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza sie na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Powyższy stan prawny powoduje, iż w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym w odniesieniu do kwoty 14.650,- euro należy zastosować kurs średni NBP z dnia 09.11.2005 r., zaś w odniesieniu do kwoty 278.350,- euro - kurs średni NBP z dnia 31.01.2006 r.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku przez podatnika, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj