Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-7/VII/2006
z 8 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-7/VII/2006
Data
2006.03.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja środków trwałych
wartość początkowa


Pytanie podatnika
1) czy mogę wyliczyć procentowy udział powierzchni użytkowej dolnej części budynku w powierzchni użytkowej ogółem i tak wyliczoną stawką wyodrębnić koszty budowy związane z działalnością gospodarczą?
2) czy po oddaniu budynku do użytku mogę tak wyliczoną wartość inwestycji amortyzować w ciężar bieżących kosztów, zgodnie z obowiązującą stawką amortyzacji przewidzianą dla budynków?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn, zm.) oraz art. 22a ust.1 pkt.1, art. 22d ust.2, art. 22f ust. 4 i art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17 stycznia 2006 roku, uzupełnionego pismem z dnia 15 lutego 2006r. (data wpływu: 21 luty 2006 r.), w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego,

p o s t a n o w i ł

podzielić Pana stanowisko, dotyczące możliwości wyliczenia procentowej wartości początkowej środka trwałego tj. budynku użytkowo-mieszkalnego, oraz amortyzacji części budynku przeznaczonej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17 stycznia 2006 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:

- czy mogę wyliczyć procentowy udział powierzchni użytkowej dolnej części budynku w powierzchni użytkowej ogółem i tak wyliczoną stawką wyodrębnić koszty budowy związane z działalnością gospodarczą?

czy po oddaniu budynku do użytku mogę tak wyliczoną wartość inwestycji amortyzować w ciężar bieżących kosztów, zgodnie z obowiązującą stawką amortyzacji przewidzianą dla budynków?

Stan faktyczny: podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie filmowych efektów specjalnych. Dla celów działalności używa licznych środków trwałych takich jak: maszyny do śniegu, maszyny do wiatru, maszyny do dymu, deszczownice czy samochody ciężarowe. Podatnik prowadzi także magazyn materiałów do efektu śniegu. W listopadzie 2005 r. zakupił działkę budowlaną z zamiarem wybudowania na niej budynku, którego parter będzie przeznaczony w całości na działalność gospodarczą - garaże, magazyn i biuro, zaś poddasze na część mieszkalną. W bieżącym roku podatnik ma zamiar rozpocząć budowę.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, można obliczyć procentowy udział powierzchni użytkowej dolnej części budynku w powierzchni użytkowej ogółem i tak wyliczoną stawką wyodrębniać koszty związane z działalnością gospodarczą a po zakończeniu inwestycji amortyzować jako środek trwały.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywalnym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt. 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22d ust. 2 w/w ustawy, składniki majątku, o którym mowa w art. 22a - 22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do użytkowania.

Jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej bądź wynajmowana lub wydzierżawiana - odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu - zgodnie z art. 22f ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22g ust. 4 za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Odnosząc w/w przepisy do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, należy uznać stanowisko Pana za prawidłowe.

Jeżeli treść faktur i innych dowodów księgowych jednoznacznie wskazuje, że poniesione nakłady dotyczą części usługowej budynku, to wpływają one w całości na wartość początkową wytworzonego we własnym zakresie środka trwałego. Natomiast w przypadku gdy wydatek związany z budową domu mieszkalno-usługowego dotyczy części służącej do prowadzenia działalności gospodarczej i części mieszkalnej, to w takim przypadku podatnik wartość nakładu przypadającego na część usługową może ustalić procentowo, przyjmując stosunek powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej budynku.

Należy zaznaczyć, również że usługowa część budynku, będzie mogła być wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w momencie, kiedy będzie już kompletna i zdatna do użytku oraz będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj