Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-0630-44/05/PB
z 28 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-0630-44/05/PB
Data
2006.08.28



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
biopaliwo
ewidencja
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy nabywając paliwa z zawartością biokomponentów, z zapłaconą akcyzą, podmiot będzie mógł korzystać ze zwolnienia od akcyzy określonego w § 12 ust. 1 pkt 2 i § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97/04, poz. 966 z późn. zm.) oraz w jaki sposób należy prowadzić ewidencję pozwalającą na wyodrębnienie wyrobów zwolnionych i wyrobów nieobjętych zwolnieniem?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, art. 216 § 1 Ordynacji podatkowej – ustawy z dnia 29.08.1997. (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 18 października 2005 r. – postanawiam, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, uznać przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 17 października 2005 roku (wpływ do kancelarii 18.10.2005.) Pan XXX prowadzący działalność pod firmą YYY złożył do Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi wiosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił następujący stan faktyczny:Podmiot, prowadząc stację paliw, nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane w postaci paliw ciekłych od producenta wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w celu ich dalszej odsprzedaży. Podmiot z tytułu prowadzonej działalności nie płaci podatku akcyzowego, kupuje wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą. Podmiot zamierza nabywać paliwa z zawartością biokomponentów i nie dokonując ich dalszego przetwarzania, odsprzedawać dalej.

Pytanie podmiotu brzmi: Czy nabywając paliwa z zawartością biokomponentów, z zapłaconą akcyzą, podmiot będzie mógł korzystać ze zwolnienia od akcyzy określonego w § 12 ust. 1 pkt 2 i § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97/04, poz. 966 z późn. zm.) oraz w jaki sposób należy prowadzić ewidencję pozwalającą na wyodrębnienie wyrobów zwolnionych i wyrobów nieobjętych zwolnieniem?

Stanowisko podmiotu: Zdaniem pytającego, nie będzie na nim ciążył obowiązek w podatku akcyzowym pod warunkiem otrzymania oświadczenia lub informacji na dowodzie zakupu o odprowadzonym już podatku akcyzowym, będzie natomiast ciążył na stronie obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na wyodrębnienie wyrobów zwolnionych i nieobjętych zwolnieniem.

Odpowiedź: Zgodnie z treścią § 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97/04, poz. 966 z późn. zm.) zwalnia się od akcyzy biokomponenty przeznaczone do paliw ciekłych i biopaliw ciekłych oraz paliwa ciekłe z odpowiednią zawartością biokomponentów. W przypadku biopaliw z odpowiednią zawartością biokomponentów zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli:- podmiot korzystający ze zwolnienia produkujący biopaliwa będzie prowadzić dokumentację techniczną wskazującą na sposób wytworzenia takich paliw ciekłych i zawartość w nich biokomponentów; - podmiot nabywający biopaliwa w celu ich odsprzedaży korzystający ze zwolnienia będzie prowadzić ewidencję pozwalającą na wyodrębnienie wyrobów zwolnionych i wyrobów nieobjętych zwolnieniem.Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzić należy, iż podmiotem uprawnionym do korzystania ze zwolnienia jest podmiot, który dokonuje wyprowadzenia biopaliw z procedury zawieszenia poboru akcyzy (skład podatkowy), a w konsekwencji dokonuje rozliczenia i zapłaty należnego podatku akcyzowego. Tym samym, podmiot dokonujący zakupu paliw ciekłych z już zapłaconą akcyzą (pośrednik) nie jest uprawniony do korzystania ze zwolnienia, bowiem powyższy przepis nie ma do niego zastosowania. Dotyczy to również obowiązku prowadzenia ewidencji na wyodrębnienie wyrobów zwolnionych i wyrobów nieobjętych zwolnieniem.

Powyższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl art. 14b § 2 ustawy, wyżej wymieniona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

POUCZENIE: Od niniejszego postanowienia służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj