Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-48/06
z 25 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-48/06
Data
2006.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
rolnicy
usługi agroturystyczne
wynajem
zakup towarów


Pytanie podatnika
Rolnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży płodów rolnych. Ponadto prowadzi działalność polegającą na wynajmie 5 pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym znajdującym się w gospodarstwie rolnym. W budynku zamieszkuje Podatnik wraz z rodziną.
Podatnik korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy w przedstawionej sytuacji podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od zakupów materiałów budowlanych oraz innych towarów potrzebnych do prowadzenia tej działalności ?
Zdaniem podatnika posiada on prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz import towarów.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach i dokumentach celnych otrzymanych przez podatnika.
Świadczone przez rolników na bazie gospodarstw rolnych usługi wynajmowania pokoi na rzecz turystów lub innych osób podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach podatkowych.

Czynności polegające na zakwaterowaniu turystów w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich świadczone przez podatników podatku rolnego kwalifikowane są według Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług jako usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania – PKWiU 55.23.13-00 i podlegają opodatkowaniu według stawki 7 % , gdyż zostały wymienione w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług zawierającego wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%.
Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabywanych przez niego towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Z treści pisma wynika, że Podatnik korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody dochody z wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

W przypadku zakupów wymienionych w treści pisma, należy zastrzec, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości, jeżeli całość dokonywanych zakupów związana jest ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Jeżeli część zakupów związana jest z zaspokojeniem osobistych potrzeb podatnika i członków jego rodziny, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje w tej części.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj