Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/443-94/06/EF
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-94/06/EF
Data
2006.06.13



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport towarów
kurs waluty
zaliczka


Pytanie podatnika
Zastosowanie kursu waluty obcej przy przy wystawianiu faktury zaliczkowej i końcowej w przypadku, gdy otrzymana zaliczka na poczet eksportu towarów ma miejsce w innym okresie rozliczeniowym niż eksport towarów.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 7, art. 19, art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), § 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.03.2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku w części dotyczącej zastosowania kursu waluty obcej przy wystawianiu faktury zaliczkowej w przypadku gdy otrzymana zaliczka na poczet eksportu towarów ma miejsce w innym okresie rozliczeniowym niż eksport towarów.

W dniu 24.03.2006r. do tutejszego organu - jako właściwego miejscowo wpłynął wniosek (bez numeru) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Podatnik podaje, iż prowadzi działalność w zakresie handlu, w większości dokonuje sprzedaży eksportowej. Ponadto przedstawia, iż "...umowa z kontrahentami bardzo często wymaga zapłaty przez nich zaliczki. Wraz z otrzymaniem zaliczki wystawiam fakturę zaliczkową na eksport. Zwykle już po kilku dniach odbywa się procedura eksportowa na całość dostawy. Wówczas wystawiam fakturę eksportową na resztę zamówienia. (...) Do rejestru VAT jako sprzedaż ze stawką 0% biorę kurs z SAD-u dotyczącego danej dostawy a tym samym tak przeliczoną podstawę sprzedaży eksportowej wykazuję w deklaracji VAT-7 za dany miesiąc".

W złożonym wniosku Podatnik prosi m.in. o interpretację "...jak powinno być w przypadku gdyby otrzymanie zaliczki (wystawiona faktura zaliczkowa eksportowa) i dostawa (wystawiona faktura końcowa eksportowa) odbywało się w dwóch różnych okresach sprawozdawczych. Przykład:

Faktura zaliczkowa - 28 styczeń 2006r.

Faktura końcowa - 05 luty 2006r.

Procedura eksportowa (wywóz towaru poza polski obszar celny, dokument SAD) - 08 luty 2006r."

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Podatnik podaje, iż "...fakturę zaliczkową należy przeliczyć według średniego kursu NBP z dnia 28 stycznia 2006r. i ująć ją w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2006r. (...) w deklaracji VAT-7 za luty 2006r. wykazać należy fakturę końcową eksportową przeliczoną wg kursu z SAD-u, tj. 08 luty 2006r. Uważam, że nie jest konieczne korygowanie deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r. z uwagi na fakt przeliczenia faktury zaliczkowej według kursu z dnia wystawienia faktury zaliczkowej a nie z dnia odprawy celnej czyli 08 luty 2006r., pomimo ze kursy będą odmienne".

W tym miejscu wskazać należy, iż niniejsze postanowienie dotyczy rozliczenia faktury zaliczkowej, natomiast stanowisko tutejszego organu co do pozostałej części pytania Podatnika zostało zawarte w postanowieniach nr:

- III-2/443- 93/06/EF z dnia 13.06.2006r.

- III-2/443- 95 /06/EF z dnia 13.06.2006r.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

- art. 5, art. 19, art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą"

- § 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798)

- § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem m. in. ust. 2-21. W eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy, z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.

W świetle art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis art. 19 ust. 11 ustawy stosuje się, zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy, w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Na podstawie § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy (...).

W tym miejscu tutejszy organ podatkowy zauważa, iż przedmiotem niniejszego postanowienia nie jest ocena, czy faktura wystawiona w dniu 28 stycznia 2006r. potwierdzająca otrzymanie zaliczki została wystawiona w terminie, o którym mowa w wyżej cytowanym § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. oraz czy został spełniony warunek, o którym mowa w art. 19 ust. 12 ustawy, tj. czy powstał obowiązek podatkowy dla otrzymanej zaliczki na poczet eksportu towarów. W tym zakresie tutejszy urząd odniósł się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika. W związku ze stwierdzeniem Podatnika, że "...nie jest konieczne korygowanie deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r. z uwagi na fakt przeliczenia faktury zaliczkowej według kursu z dnia wystawienia faktury zaliczkowej a nie z dnia odprawy celnej czyli 08 luty 2006r., pomimo że kursy będą odmienne" wskazać należy, iż przedmiotem niniejszego postanowienia jest zastosowanie kursu waluty obcej przy wystawianiu faktury końcowej dot. eksportu towarów w przypadku gdy otrzymana zaliczka na poczet eksportu towarów ma miejsce w innym okresie rozliczeniowym niż eksport towarów, a nie ocena czy Podatnik winien dokonać korekty deklaracji z uwagi na zastosowanie różnych kursów walut, gdyż nie jest to przedmiotem zapytania zawartego w piśmie.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy prawa podatkoego Podatnik winien wykazać w ewidencji oraz deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług VAT-7 kwotę wynikającą z faktury zaliczkowej w miesiącu, w którym zgodnie z art. 19 ustawy, powstał obowiązek podatkowy, tj. w miesiącu 01/2006r.

Zgodnie z § 37 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia , z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, to na podstawie § 37 ust. 2 w/wym. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W świetle § 37 ust. 3 w/w Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. (...)

W związku z powyższym, prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż "...fakturę zaliczkową należy przeliczyć według średniego kursu NBP z dnia 28 stycznia 2006r. i ująć ją w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2006r. (...).", gdyż zgodnie z § 37 ust. 1 w/wym. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. fakturę końcową należy przeliczyć na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty na dzień wystawienia przedmiotowej faktury, a gdy na dany dzień kurs nie został ogłoszony, według kursu wymiany ostatnio wyliczonego i ogłoszonego.

W świetle przytoczonych przepisów prawa, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku z dnia 24.03.2006r. należy uznać za prawidłowe w części dotyczącej zastosowania kursu waluty obcej przy wystawianiu faktury zaliczkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj