Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II.443/205/05/MR
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II.443/205/05/MR
Data
2006.01.05



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
sprzedaż budynków


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji nieodpłatnego przeniesienia własności lokali na rzecz podmiotów, które sfinansowały budowę lokali użytkowych i garaży z własnych środków finansowych oraz transakcji sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym wzniesiono ww. budynki, w przypadku sprzedaży części ułamkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu w proporcji odpowiadającej powierzchni wybudowanych lokali.


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, ust. 2 pkt 2 oraz art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 28.11.2005 r., dotyczący udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji nieodpłatnego przeniesienia prawa własności lokali użytkowych i garaży na rzecz osób, które sfinansowały budowę ww. budynków oraz sprzedaży na rzecz ww. podmiotów ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania w proporcji odpowiadającej powierzchni wybudowanych lokali, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

Pismem z dnia 28.11.2005 r., Podatnik zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż cyt. "grupa członków spółdzielni mieszkaniowej zorganizowana w komitet, na nieruchomości będącej w wieczystym użytkowaniu spółdzielni wybudowała dwa budynki, w których mieszczą się lokale użytkowe oraz garaże."

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji nieodpłatnego przeniesienia własności ww. lokali na rzecz podmiotów, które sfinansowały budowę lokali użytkowych i garaży z własnych środków finansowych oraz transakcji sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym wzniesiono ww. budynki, w przypadku sprzedaży części ułamkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu w proporcji odpowiadającej powierzchni wybudowanych lokali.

Zdaniem Podatnika nieodpłatne przeniesienie własności lokali użytkowych oraz garaży na rzecz osób, które sfinansowały ich budowę nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Z kolei w przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania na rzecz osoby, która na tej nieruchomości wybudowała ww. budynek z własnych środków, zdaniem Podatnika sprzedaży podlega prawo wieczystego użytkowania wraz z wniesionym na nim budynkiem za cenę wieczystego użytkowania gruntu. Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, zdaniem Podatnika podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, informuje:

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów. Pod pojęciem dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, należy rozumieć zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zgodnie z zapisem pkt 2 ust. 2 art. 7 ustawy wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl natomiast zapisu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Z pisma Podatnika wynika, iż przedmiotem nieodpłatnej dostawy są lokale użytkowe i garaże wybudowane ze środków cyt. "grupy członków spółdzielni mieszkaniowej zorganizowanej w komitet na nieruchomości będącej w wieczystym użytkowaniu spółdzielni." Spółdzielnia zamierza nieodpłatnie przenieść własność lokali użytkowych i garaży na rzecz podmiotów, które sfinansowały ich budowę oraz odpłatnie przenieść część ułamkową prawa wieczystego użytkowania gruntu w proporcji odpowiadającej powierzchni wybudowanych lokali.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w niniejszym przypadku mamy do czynienia z dwoma czynnościami:

    - dostawą towarów,

- świadczeniem usługi polegającej na przeniesieniu ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania.

Niewątpliwie, nieodpłatna dostawa lokali i garaży przez spółdzielnię na rzecz podmiotów, które sfinansowały ich budowę nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie spełnia bowiem przesłanek, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 wzmiankowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei odpłatne przeniesienie części ułamkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu w proporcji odpowiadającej powierzchni wybudowanych lokali jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu według 22% stawki podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Powyższe wynika z faktu, iż przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy. Zgodnie bowiem z jego treścią przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tymczasem przeniesienie własności wieczystego użytkowania gruntu, niewątpliwie nie daje praw do rozporządzania tym gruntem jak właściciel, ani tez nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych. A zatem w myśl zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w niniejszym przypadku w części ułamkowej odpowiadającej powierzchni wybudowanych lokali podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jako czynność prawna mająca za przedmiot prawo do wartości niematerialnych i prawnych stanowi według ustawodawcy świadczenie usług, co potwierdza wspomniany powyżej art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj