Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-46/06
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-46/06
Data
2006.08.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
montaż
naprawa
obowiązek podatkowy
stolarka


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego przy naprawie i remontach stolarki z tworzyw sztucznych i aluminium związane z bieżącą eksploatacją oraz przy montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych i aluminium niepochodzącej z własnej produkcji?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku złożonym do tut. Organu w dniu 05.06.2006 r., uzupełnionym w dniu 03.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego przy naprawie i remontach stolarki z tworzyw sztucznych i aluminium związane z bieżącą eksploatacją oraz przy montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych i aluminium niepochodzącej z własnej produkcji.

UZASADNIENIE

W dniu 05.06.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek Podatnika, reprezentowanej przez pełnomocnika Panią "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pełnomocnik wniósł uzupełnienie pismem z dnia 03.07.2006r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W zapytaniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług budowlanych i budowlano-montażowych.

Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Podatnika jest:

- produkcja i montaż stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych (okna, drzwi) z materiałów własnych (PKD 25.23.Z), PKWiU 25.23,

- produkcja i montaż stolarki budowlanej z aluminium (okna, drzwi, ścianki, elementy konstrukcyjne) z materiałów własnych (PKD 28.12.Z), PKWiU 28.12,

- naprawy i remonty stolarki z tworzyw sztucznych i aluminium - związane z bieżącą eksploatacją, PKWiU 45.42,

- usługi montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych i aluminium nie pochodzącej z produkcji własnej (PKD 45.42.Z), PKWiU 45.42.

Wszystkie ww. usługi realizowane są według indywidualnych zamówień klientów na podstawie ustnych uzgodnień lub pisemnych umów.

Moment wykonania usługi to dzień podpisania protokołu odbioru robót, lub data wykonania usługi określona w fakturze VAT, jeżeli protokół nie jest sporządzany. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczone są m.in. usługi polegające na produkcji i montażu u zamawiającego elementów stolarki budowlanej, to jest okien, drzwi, elementów konstrukcyjnych ścian, elewacji, zabudowa klatek schodowych, itp. Zamawiającymi są zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, jak i podmioty gospodarcze.

Płatności za wykonywane usługi realizowane są z reguły przelewem na rachunek bankowy, w odroczonych terminach określonych w fakturach sprzedaży.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się do tutejszego organu z zapytaniem czy ww. usługi należy traktować jako usługi budowlane lub budowlano-montażowe w rozumieniu art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług i stosować w związku z tym szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, czy też należy je traktować jako dostawę towarów opodatkowaną według zasad ogólnych.

Zdaniem Wnioskującego ww. usługi należy traktować jako usługi budowlane lub budowlano-montażowe opodatkowane w sposób szczególny na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ informuje, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 4 cyt. ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit d ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Przepis ten stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo odbiorczych (art. 19 ust. 14 ww. ustawy). Natomiast art. 19 ust. 15 ustawy m. in. stanowi, że w przypadku określonym w ust. 13 pkt 2, otrzymanie części zapłaty (ceny), powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze do ustawy nie zawierają definicji usług budowlanych lub budowlano-montażowych, dlatego też dla ustalenia znaczenia użytych w ustawie słów należy sięgnąć do przepisów Prawa budowlanego, Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oraz Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Ilekroć w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 207 poz. 2016 ze zm.) jest mowa o:

  • robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,
  • remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zgodnie z wyjaśnieniami do statystycznej klasyfikacji PKWiU, sekcja F dział 45 "Roboty budowlane" obejmuje m.in. prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i inżynierią lądową i wodną, instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów.

Zgodnie natomiast z wyjaśnieniami do statystycznej klasyfikacji PKD, sekcja F "Budownictwo" obejmuje m.in. prace związane z budową, przebudową, rozbudową, remontem, obiektów budowlanych.

Kierując się powyższymi definicjami należy stwierdzić, iż wykonywane przez Wnioskodawcę prace polegające na naprawach, remontach stolarki z tworzyw sztucznych i aluminium oraz usługi montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych i aluminium niepochodzącej z własnej produkcji wchodzą w zakres usług budowlanych, dla których ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d cyt. ustawy.

Reasumując, obowiązek podatkowy w zakresie świadczonych usług budowlanych (budowlano-montażowych), powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Jeśli jednak zapłata nie nastąpi do 30. dnia licząc od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstanie z tym dniem. Zapłata części ceny powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Zatem w przypadku gdy Wnioskodawca dokumentuje zakończenie robót protokołem zdawczo-odbiorczym, obowiązek podatkowy przy braku zapłat powstanie 30. dnia od dnia zakończenia robót.

W świetle wymienionych przepisów art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d, ust. 14 i 15 ustawy, nie jest istotne dla powstania obowiązku podatkowego samo wystawienie faktury VAT potwierdzającej wykonanie usługi budowlanej, czy też budowlano-montażowej. Zgodnie bowiem z § 15 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) dla udokumentowania usług budowlanych i budowlano-montażowych fakturę należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, jednak nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Mając powyższe na uwadze stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego w zakresie świadczonych napraw i remontach stolarki z tworzyw sztucznych i aluminium związane z bieżącą eksploatacją oraz przy montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych i aluminium nie pochodzącej z własnej produkcji jest prawidłowe. Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Postanowienie niniejsze na mocy przepisu art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj