Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/423-14/06/DW
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/423-14/06/DW
Data
2006.06.23



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
należności licencyjne
płatnik
program komputerowy


Pytanie podatnika
Czy od wypłaconego wynagrodzenia należy pobrać podatek u źródła traktując je jako należności licencyjne?


Spółka podpisała umowę z podmiotem prawa niemieckiego, której przedmiotem jest dostawa i korzystanie z usług związanych z SAP. Z tytułu tej umowy dostawca otrzymuje rocznie wynagrodzenie ustalone ryczałtowo w zależności od rodzaju działania i od tego czy mamy do czynienia z dostawą nowego stanowiska bądź modułu oprogramowania, czy też z usługami serwisowymi.

W świetle powyższego podatnik pyta czy od wypłaconego wynagrodzenia należy pobrać podatek u źródła w myśl art.21 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz.654 ze zmianami/ traktując je jako należności licencyjne?

Spółka stoi na stanowisku, iż przepisy art.21 ust.1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy nie obejmują przypadku nabycia od zagranicznego podatnika egzemplarza oprogramowania, jeżeli nie łączy się z tym faktem nabycie prawa (licencji) do wykonywania praw autorskich na określonych polach eksploatacji. Nabycie egzemplarza oprogramowania, z którym związane jest jedynie prawo do używania na własne potrzeby, nie wchodzi w zakres regulacji art.21 ust.1 pkt 1 ustawy. Zgodnie z przytoczonym przez Spółkę, stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie PO4/AK-722-845/96, zakup od podmiotu zagranicznego programu komputerowego, który nie wiąże się z przejęciem praw autorskich do tego programu, a korzystanie z niego ogranicza się jedynie do własnych potrzeb, nie powoduje po stronie nabywcy obowiązku zapłaty podatku dochodowego u źródła.

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa co następuje:

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatek dochodowy, z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których Rzeczpospolita jest stroną, ustala się w wysokości 20% przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, którzy nie mają na terytorium RP siedziby lub zarządu od przychodów między innymi z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw.

Prawidłowa kwalifikacja dochodów z transakcji której przedmiotem jest program komputerowy wymaga indywidualnej oceny i określenia czy mamy do czynienia z należnościami licencyjnymi czy innymi kategoriami dochodu.

W obrocie transakcje tego typu występują w trzech postaciach:

transakcje, których przedmiotem jest przeniesienie własności całości praw autorskich do programu komputerowego, z których dochód stanowi dochód z kapitału,

transakcje, których przedmiotem jest przeniesienie prawa do części praw autorskich do oprogramowania komputerowego (bez przeniesienia przez cedenta ich całości), z których dochód stanowi należność licencyjną,

transakcje, których przedmiotem jest sprzedaż produktu, jakim jest oprogramowanie komputerowe, z których dochód stanowi zysk przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem umowy jest dostawa i korzystanie z usług związanych z SAP, z tytułu której dostawca będzie otrzymywał ustalone ryczałtowo wynagrodzenie roczne. W wyniku powyższej transakcji następuje przeniesienie na czas określony umową (z możliwością jej przedłużenia), prawa do korzystania z usług i programów będących przedmiotem omawianej umowy.

Powyższe wskazuje na to, iż w omawianym przypadku mamy do czynienia z należnościami licencyjnymi.

Pojęcie należności licencyjnych zdefiniowane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania oznacza wszelkiego rodzaju należności uzyskane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla radia i telewizji lub innych sposobów odtwarzania lub przekazywania, patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub informacje związane z doświadczeniem zdobytych w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych /Dz.U z 2000r Nr 80 poz.904 ze zmianami/ na treść autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego, składa się: -wyłącznie prawo do korzystania z utworu oraz rozporządzania tym prawem na wszelkich polach eksploatacji (w myśl art.17 ustawy) oraz - prawo do reprodukcji, prawo do tłumaczenia i adaptacji oraz wprowadzania innych zmian (zgodnie z art.74 ust.4 z zastrzeżeniem art.75 ust.2 i 3 ustawy)

Z należnościami licencyjnymi mamy więc do czynienia w sytuacji, gdy dysponent programu komputerowego może z niego korzystać w zakresie przeniesionych na niego autorskich praw majątkowych na polach eksploatacji określonych na podstawie umowy oraz ustawy. Tak więc umowa, w której właściciel praw autorskich za wynagrodzeniem wyraża zgodę na określone tą umową korzystanie przez inny podmiot z programu komputerowego- zgodnie z jego przeznaczeniem- stanowi formę umowy licencyjnej i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art.21 ust.1 pkt 1 i ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż umowa na mocy której udzielono podatnikowi ograniczonej, niewyłącznej i niezbywalnej licencji na użytkowanie (korzystanie) z oprogramowania komputerowego wyłącznie dla celów prowadzonej prze niego działalności gospodarczej skutkuje powstaniem należności licencyjnych, co z kolei zgodnie z art.21 ust.1 pkt 1 oraz ust.2 powołanej ustawy, rodzi obowiązek odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj