Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/65/06
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/65/06
Data
2006.06.27



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia
ogólne zasady opodatkowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
świadczenia zdrowotne
zakład opieki zdrowotnej


Pytanie podatnika
W jakim miesiącu należy wykazywać przychód z tytułu świadczeń usług medycznych przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej - w miesiącu ich faktycznego wykonania, czy w miesiącu następnym, kiedy przychód ten staje się przychodem należnym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.03.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania przychodu z tytułu wykonania świadczeń opieki zdrowotnej przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w ramach umowy ,,o udzielanie świadczeń zdrowotnych - świadczenia odrębnie kontraktowane" zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia - Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim w Łodzi - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku z dnia 24.03.2006r.(data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 28.03.2006r.).

Pismem z dnia 24.03.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 28.03.2006r.) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania przychodu z tytułu wykonania świadczeń opieki zdrowotnej przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w ramach umowy,,o udzielanie świadczeń zdrowotnych - świadczenia odrębnie kontraktowane" zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia - Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim w Łodzi.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej, której przedmiotem działalności jest między innymi świadczenie usług medycznych przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej.
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszt niektórych usług medycznych zgodnie z zawartą z w/w spółką umową.
Za wykonane w danym miesiącu świadczenia zdrowotne, pieniądze należą się spółce w terminie do 25 dnia następnego miesiąca, po złożeniu do dnia 10 prawidłowo sporządzonych dokumentów rozliczeniowych.
Kwestię powyższą reguluje § 19 zawartej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim w Łodzi.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z następującym pytaniem:


  • w jakim miesiącu należy wykazywać przychód z tytułu świadczeń usług medycznych przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej - w miesiącu ich faktycznego wykonania, czy w miesiącu następnym, kiedy przychód ten staje się przychodem należnym?


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, że kwestię przychodów z działalności gospodarczej reguluje art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z treści w/w art. 14 ust. 1 powyższej ustawy wynika, że ,,za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane....".
Z kolei art. 14 ust.1c przedmiotowej ustawy stanowi,że ,, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.1 uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę....".
Uważa Pani , że z treści w/w przepisów wynika,że w przedmiotowym stanie faktycznym przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej powstaje w miesiącu następnym po wykonaniu świadczeń zdrowotnych.
Z zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia - Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim w Łodzi umowy wynika, że ,,aby można było mówić o wykonaniu usługi i powstaniu kwoty należności, muszą być spełnione warunki wyznaczone umową".
Oznacza to złożenie odpowiedniej dokumentacji rozliczeniowej oraz jej zaakceptowanie przez NFZ.
Zgodnie z § 28 umowy rachunek (faktura) wystawiana jest w terminie do 10 dnia po wykonaniu świadczeń.Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia jest bardziej refundacją zryczałtowanych kosztów usług zdrowotnych niż zapłatą za faktycznie wykonane usługi. Fundusz zobowiązuje się pokrywać zryczałtowane koszty zakontraktowanych świadczeń w ten sposób,że w miesiącach:


  • w których wykonano mniej świadczeń, niż wynika z 1/12 kontraktu rocznego, refunduje całe koszty tych świadczeń,
  • w których wykonano świadczeń więcej, niż to wynika z powyższego limitu,koszty refundowane są tylko do wysokości limitu.


Limit liczony jest narastająco od początku roku w ten sposób,że np.w trzecim miesiącu roku można dostać refundację za 3/12 kontraktu rocznego - jeżeli w styczniu i lutym wykonano świadczeń mniej niż 2/12, to mogą one być pokryte z limitu marcowego, ale tylko do 3/12 wartości kontraktu rocznego.
Usługi wykonane ponad limit wynikający z kontraktu, albo pozostaną niepokryte,albo zostaną pokryte w całości lub w części pod warunkiem renegocjacji kontraktu i podpisaniu aneksu do umowy.
Zdaniem Pani, ich wartość może stać się w pewnych warunkach kwotą należną,ale może też zaistnieć taka sytuacja, że kwotą należną nigdy się nie stanie.
Nadmieniła Pani,że świadczenia wykonane ponad limit są chętnie przez NFZ widziane i mogą być podstawą do starania się o wyższy limit na rok następny.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 3 (tj. pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne,choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów,udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 14 ust. 1c wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g,dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:


  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę,jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.


Tak więc , zgodnie z art. 14 ust. 1c pkt 2 w/w ustawy, momentem powstania przychodu z tytułu wykonania świadczeń będzie ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.
Powyższy przepis ma zastosowanie również w sytuacji wystawienia przez świadczeniodawcę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia - faktury (rachunku) - w miesiącu następującym po miesiącu, w którym udzielono świadczeń zdrowotnych.
Jeśli więc świadczeniodawca obciąży NFZ fakturą (rachunkiem) - za usługi wykonane w miesiącu poprzednim, to przychód u świadczeniodawcy powstanie w ostatnim dniu miesiąca, w którym usługi wykonano.

W związku z powyższym, Pani stanowisko zaprezentowane w powyższym wniosku z dnia 24.03.2006r., że przychód z tytułu wykonania świadczeń zdrowotnych powstanie w miesiącu następnym po wykonaniu tych świadczeń, należy uznać za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w roku 2006.
Odstąpiono natomiast od oceny przedłożonej przez Panią umowy z dnia ... o numerze ... o udzielanie świadczeń zdrowotnych - świadczenia odrębnie kontraktowane, gdyż w/w przepis nie upoważnia organów podatkowych do dokonywania analizy zawieranych przez wnioskodawców umów.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj