Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
EP-401/3-3/06
z 15 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EP-401/3-3/06
Data
2006.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
gmina
jednostka samorządu terytorialnego
Numer Identyfikacji Podatkowej
podmiotowość podatkowa
samorząd terytorialny
urząd gminy


Pytanie podatnika
Czy Gmina i Urząd Gminy dla celów podatkowych mogą stosować jeden numer identyfikacji podatkowej i składać jedno rozliczenie deklaracyjne z tytułu podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) i art. 15 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku jednostki (...) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdza, że przedstawione we wniosku własne stanowisko jednostki w powyższej sprawie jest prawidłowe.

W dniu 10.01.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Wójta Gminy o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie możliwości stosowania przez Gminę i Urząd Gminy dla celów podatkowych jednego numeru identyfikacji podatkowej. Przedstawiając stan faktyczny jednostka wskazała, że samorządowe osoby prawne (gminy, powiaty) nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem Urzędu. Urząd nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, dotyczącej rozliczeń podatku od towarów i usług dla gminy oraz dla urzędu, obsługującego od strony techniczno-organizacyjnej gminę. Mają to potwierdzać, według jednostki, przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości i planów kont dla budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, jak również przepis art. 126 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26.11.1998 r. o finansach publicznych. Ponadto pismem z dnia 9.02.2006 r., będącym odpowiedzią na wezwanie do usunięcia braków, jednostka zaznaczyła, że Urząd Gminy prowadzi całą dokumentację dotycząca funkcjonowania Gminy i wszelkie dochody są ewidencjonowane w jednych księgach urzędu, a instrukcja kancelaryjna dla organów gmin z dnia 22.12.1999 r. przewiduje tylko pieczęcie nagłówkowe "Wójt Gminy" lub "Urząd Gminy". Wniosek jednostki sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy w przedstawionym przez jednostkę stanie faktycznym Gmina i Urząd Gminy może dla celów podatkowych posługiwać się jednym numerem identyfikacji podatkowej. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wójt Gminy uważa się, że Gmina i Urząd Gminy powinny posługiwać się jednym numerem identyfikacji podatkowej i składać "jedno rozliczenie deklaracyjne" - Urzędu Gminy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle po analizie przedstawionego wniosku stwierdza, co następuje:

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Uwzględniając powyższe, Urząd Gminy, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mieści się w kategorii pojęciowej "podatnik" w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, o ile wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu następuje na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy). Z kolei samorządowe osoby prawne (m.in. gminy) nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania, w myśl art. 33 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), wykonują przy pomocy urzędu gminy. Ponieważ na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości i planów kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 153, poz. 1752), Urząd ten nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług dla samorządowych osób prawnych oraz ich urzędów, zatem zarówno Gmina, jak i Urząd Gminy, w związku ze swoimi działaniami powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer identyfikacji podatkowej NIP) oraz wystawiać jedno rozliczenie deklaracyjne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj