Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-38/144/06/MC
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-38/144/06/MC
Data
2006.04.28



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
depozyty
dokumenty
firma
gotówka
inwestycje
księgi
nabycie nieruchomości
nabycie prawa
nabycie przedsiębiorstwa
nabycie wierzytelności
należność
obligacje
pozwolenie wodnoprawne
pożyczka
przedmiot umowy
przedsiębiorstwa
przeniesienie prawa
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
rozwiązanie umowy
sprzedaż budynków
sprzedaż środków trwałych
umowa najmu
wyposażenie
zakup gruntu
zobowiązanie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy przedmiotem transakcji kupna budynku centrum handlowego i związanego z nim wieczystego użytkowania gruntu, środków trwałych i wyposażenia jest nabycie budynku ze środkami trwałymi, połączone z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umów najmu w rozumieniu art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odróżnieniu od nabycia przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 14 lutego 2006 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach swojej działalności Kupujący nabędzie w drodze kupna od Sprzedawcy budynek centrum handlowego funkcjonujący pod nazwą "SCH", położony w Szczecinie (dalej: Budynek). Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez Kupującego od Sprzedawcy: (i) Przedmiot transakcji został nabyty w drodze kupna przez Sprzedawcę wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest Budynek; (ii) transakcja zakupu budynku przez Sprzedawcę była opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT); (iii) Sprzedawca odliczył podatek VAT naliczony na tej transakcji; (iv) Budynek został przekazany do użytkowania przed jego nabyciem przez Sprzedawcę (decyzja zezwalająca na użytkowanie przedmiotowego budynku została wydana 05.03.1997 roku).

W chwili obecnej Kupujący realizuje transakcję nabycia Budynku od Sprzedawcy i związanego z nim wieczystego użytkowania gruntu, jak również związanych z budynkiem środków trwałych oraz wyposażenia. Dodatkowo Kupujący wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z umów najmu, jak również w prawa z uzyskanego przez Sprzedawcę pozwolenia wodnoprawnego, niezbędnego do korzystania z budynku.

Budynek jest głównym aktywem Sprzedawcy. W chwili obecnej Budynek jest w znacznej części wynajęty przez Sprzedającego osobom trzecim (dalej: Najemcy). Najem pomieszczeń znajdujących się w Budynku jest w zasadzie (oprócz ograniczonej działalności finansowej) podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Sprzedawcy. W związku z transakcją sprzedaży Sprzedawca przeniesie na Kupującego większość praw i obowiązków związanych z Budynkiem, w tym m.in. prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu, złożone przez Najemców depozyty oraz należności z tytułu tych umów. Umowy zawarte z podmiotami świadczącymi usługi na rzecz Sprzedającego, w tym z dostawcami mediów i odbiorcami nieczystości, zostaną rozwiązane. Prawa i obowiązki z nimi związane nie zostaną przeniesione na Kupującego.

Z zakresu transakcji nabycia wyłączone zostały: gotówka, zobowiązania bilansowe Sprzedawcy (w tym zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek), finansowe inwestycje długoterminowe (obligacje o łącznej wartości około 3.399.000 EURO), jak również firma (oznaczenie) Sprzedawcy. Ponadto w związku z omawianą transakcją Sprzedawca nie przekaże Kupującemu ksiąg ani innych dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem wspomnianych umów najmu.

Dla oznaczenia Budynku Kupujący będzie używał nazwy "SCH".

Sprzedawca nie podjął decyzji co do dalszego funkcjonowania Spółki. Możliwym jest, że Sprzedawca przystąpi do realizacji innych projektów inwestycyjnych. Możliwym jest również, że działalność gospodarcza Sprzedawcy zostanie zakończona, a Spółka zlikwidowana.

Sprzedawca nie zatrudnia pracowników i w rezultacie kwestie pracownicze pozostają poza zakresem przedmiotowej transakcji.

Pismem z dnia 19 kwietnia 2006 r. Spółka uszczegółowiła wniosek informując, że oprócz dochodów finansowych (obligacje duńskiej spółki), prowadzenie centrum (w praktyce wynajem powierzchni w budynku) jest jedynym elementem działalności gospodarczej Spółki. Elementy wyłączone z nabycia (m.in. księgi, pożyczki) dotyczą tak prowadzenia centrum, jak również dochodów finansowych.

W związku z powyższym stanem faktycznym, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka wnosi o potwierdzenie, żeprzedmiotem opisanej transakcji jest nabycie budynku wraz ze środkami trwałymi, połączone z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umów najmu w rozumieniu art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odróżnieniu od nabycia przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opisanej w stanie faktycznym transakcji jest sprzedaż budynku wraz ze środkami trwałymi, połączona z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umów najmu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje, co następuje:

Na podstawie przepisu art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop - pojęcie przedsiębiorstwa rozumieć należy zgodnie z definicją zawartą w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kc jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i prawnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5. koncesje, licencje i zezwolenia,

6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8. tajemnice przedsiębiorstwa,

9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 4a pkt 4 updop zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Stosownie do postanowień art. 55 1 Kc jednym z istotnych składników przedsiębiorstwa jako zorganizowanego kompleksu majątkowego przeznaczonego do produkcji dóbr i świadczenia usług są również księgi handlowe, czyli wszelkie dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Podstawowym wymogiem jest więc to aby organizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące w/w zadania gospodarcze.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę przedmiotem nabycia jest budynek wraz z prawem do wieczystego użytkowania gruntu, środki trwałe związane z budynkiem, jego wyposażenie. Kupujący wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z umów najmu oraz w prawa z uzyskanego przez Sprzedawcę pozwolenia wodnoprawnego. W omawianej sytuacji sprzedaż budynku należy oceniać wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami dotyczącymi budynku, w tym umowami dotyczącymi zawartych umów najmu, pozwoleniami i innymi umowami związanymi z tym budynkiem.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład realizujący zadania gospodarcze. Nie jest to więc suma poszczególnych składników, za pomocą których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowany zespół tych składników. Punktem odniesienia jest tu rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa - na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość.

W przedmiotowej sytuacji bardzo istotny jest zatem fakt, że budynek jest głównym aktywem Sprzedającego oraz jedynym elementem działalności gospodarczej Spółki. Z wniosku Spółki nie wynika, aby prowadziła ona wynajem lokali także w innych budynkach, wobec czego przy udzielaniu interpretacji przyjęto, że usługi najmu lokali w przedmiotowym budynku są głównym przedmiotem działalności Spółki.

Nie wszystkie składniki materialne i niematerialne przedsiębiorstwa wymienione w art. 55 1 Kc są na tyle istotne, aby bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. O tym jakie składniki muszą być przedmiotem umowy aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne w danej sprawie.

W sytuacji gdy nabyciu podlegają składniki majątkowe, na których opierała się działalność gospodarcza Sprzedającego i które zarazem umożliwiają przejęcie funkcji spełnianej za pomocą tego majątku, zachodzą podstawy do przyjęcia, że przedmiotem umowy jest sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stanowisko powyższe znajduje poparcie w doktrynie i orzecznictwie (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy sygn. akt I SA/Bd 140/04).

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę należy stwierdzić, że wymienione we wniosku Spółki składniki przedsiębiorstwa posiadają cechy wymienione w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wobec powyższego, w opinii Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, przedmiotem transakcji jest, zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 updop, sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną udzielone odrębnymi postanowieniami.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj