Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-41/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-41/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
hodowla
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
prowadzenie
stawki podatku
usługi


Pytanie podatnika
Czy usługi związane z prowadzeniem doświadczeń i hodowlą roślin podlegają 3% stawce VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie: - art. 14a § 1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem X, NIP , Poznań, ul. zawartym w piśmie z dnia 21.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.05.2006 r.), postanawia uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę wyrażające się w twierdzeniu, iż świadczenie usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 01.4, tj. „Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt , z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt ‘’ podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 3%.

Uzasadnienie

W dniu 05.05.2006 r. X w Poznaniu złożył w tut. Urzędzie pismem z dnia 21.04.2006 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług związanych z prowadzeniem doświadczeń i hodowlą roślin.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż X wykonują czynności polegające na prowadzeniu doświadczeń i hodowli roślin.Zdaniem Wnioskodawcy powyższe usługi – w przypadku wystawienia faktury przez ich wykonawcę – powinny być objęte kwalifikacją PKWiU ex 01.4 „Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt ( z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt) i opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 3%, zgodnie z załącznikiem nr 6 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o ptu, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7.Zasady opodatkowania i stawki podatku od towarów i usług określają przepisy ww. ustawy o ptu oraz przepisy wykonawcze do ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 ww. ustawy przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy brać pod uwagę klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi. Przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), opublikowane w Dz.U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844 ze zm., nakazują stosowanie do celów podatku od towarów i usług Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. I tak usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 01.4, tj. „Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt” podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o ptu oraz poz. 135 załącznika nr 3 do ww. ustawy.

Jednocześnie z przepisu art.146 ust.1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30.04.2008 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art.5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wylączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W załączniku nr 6 do ustawy o ptu pod poz 64 wymienione zostały usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 01.4, tj. „Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt”.

Zatem jeżeli świadczone przez Rolnicze Zakłady Doświadczalne usługi polegające na prowadzeniu doświadczeń i hodowli roślin mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 01.4 „Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt”, to w okresie do dnia 30.04.2008 r. korzystają z opodatkowania podatkiem VAT według stawki podatku w wysokości 3% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt1 ustawy o ptu oraz poz. 64 załącznika nr 6 do ww. ustawy.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wyjaśnia, że udzielając interpretacji przepisów podatkowych w przedmiotowej sprawie oparł się tylko na stanie faktycznym wskazanym przez Wnioskującego oraz na opinii klasyfikacyjnej Wnioskującego , nie popartej jednakże opinią klasyfikacyjną właściwego organu wydaną na wniosek Podatnika w związku z wykonywanymi przez niego czynnościami. Nie dokonał zatem oceny prawidłowości zakwalifikowania wykonywanych przez Wnioskodawcę usług do grupowania PKWiU ex 01.4 „Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt”, gdyż ocena taka wykraczałaby poza zakres interpretacji przepisów prawa podatkowego do której uprawniony jest organ podatkowy (zgodnie z art. 15 ustawy Ordynacja podatkowa organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej).

Wnioskodawca powinien w celu prawidłowego sklasyfikowania świadczonych usług (z uwagi na fakt, iż od klasyfikacji PKWiU uzależniona jest stawka podatku VAT) zwrócić się o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 ŁÓDŹ (tel. 0-42 683-91-00).

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 21.04.2006 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj