Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/443-190/2006/MJ
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/443-190/2006/MJ
Data
2006.02.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
jednostka budżetowa
wystawienie faktury
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy za pobyt pacjentów należy wystawiać dla pacjentów faktury VAT, czy też rachunek lub inny dokument zgodny z art. 21 ustawy o rachunkowości?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn. zm.), § 8 ust. 1, § 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2005 r. nr 95 poz. 798), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.01.2006 r. /data wpływu- 17.01.2006 r./ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy - w części dotyczącej wystawiania dla pacjentów faktur VAT - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17.01.2006 r. Strona złożyła wniosek z dnia 16.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktycznyWnioskodawca jest jednostką budżetową Miasta Stołecznego Warszawy. Działa w oparciu o statut, w ramach którego ma następujące zadania:
-sprawowanie opieki nad osobami w stanie nietrzeźwym,
-udzielanie klientom Izby świadczeń higieniczno- sanitarnych i lekarskich oraz pierwszej pomocy w nagłych przypadkach,
-informowanie o szkodliwości nadużycia alkoholu,
-nakłanianie klientów Izby z rozpoznanym problemem alkoholowym do poddania się leczeniu odwykowemu.
Powyższe zadania są wykonywane odpłatnie. Pobyt pacjentów następuje w wyniku zastosowania przymusu karno-administracyjnego przez służby porządkowe: Policję lub Straż Miejską, w sytuacjach określonych w art. 40-42 wyżej cytowanej ustawy. Należności za pobyt nie powstają w wyniku umowy cywilno prawnej stanowiącej zlecenie wykonania usługi, lecz w wyniku zastosowania przymusu karno- administracyjnego. Wnioskodawca działa jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Pacjentom wystawiane są faktury z podanym przepisem na podstawie którego stosuje zwolnienie od podatku od towarów i usług.
Zapytanie
Czy za pobyt należy wystawiać dla pacjentów faktury VAT, czy też rachunek lub inny dokument zgodny z art. 21 ustawy o rachunkowości?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy - jako podatnik czynny podatku od towarów i usług Wnioskodawca wystawia pacjentom faktury ze podanym przepisem na podstawie którego stosuje zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej wystawiania dla pacjentów faktur VAT- za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia określa dane jakie co najmniej powinna zawierać faktura. Stosownie do § 9 ust. 7, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ww. ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w § 9 ust. 1 pkt 4 cytowanego rozporządzenia obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Mając na uwadze powyższe przepisy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, iż Wnioskodawca jako czynny podatnik podatku VAT, wykonujący czynności zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97 poz. 970 z późn. zm.), powinna wystawiać faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT", stawką podatku "ZW" oraz z podanym przepisem na podstawie którego stosuje zwolnienie od podatku od towarów i usług.
Jednocześnie informuje się Stronę, iż przedmiotowy wniosek - w części dotyczącej uznania Izby Wytrzeźwień za podatnika podatku od towarów i usług - zostanie rozpatrzony w drodze odrębnego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj