Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0135/05/AK
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0135/05/AK
Data
2006.01.06



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
licencja
oprogramowanie
program komputerowy
szkolenie pracownicze
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika budzi, czy ponoszone przez Spółkę wydatki na szkolenia pracowników w trakcie wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem SAP stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich poniesienia.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie koszty wdrożenia systemu informatycznego SAP (szkolenie pracowników)

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 31.12.2004r. doszło do połączenia Podatnika (Spółki Przejmującej) z siedmioma innymi spółkami dystrybucyjnymi sektora elektroenergetycznego (Spółki Przejęte). Połączenie dokonane zostało w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych, tj. poprzez przejęcie. W wyniku powyższego działalność wszystkich podmiotów biorących udział w konsolidacji kontynuowana jest obecnie w ramach jednego podmiotu w strukturze, którego funkcjonuje osiem oddziałów, odpowiadających dawnym, niezależnym spółkom.

Proces konsolidacji pociągnął za sobą konieczność utworzenia jednolitej struktury i wypracowania wspólnych standardów organizacyjnych. Przed dniem połączenia, w trzech ze spółek, które uczestniczyły w procesie łączenia, trwał proces wdrażania zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem SAP. Z uwagi na ogromną złożoność struktury sytemu SAP proces jego wdrażania jest procesem kilkuletnim. System oddawany jest do używania etapami poprzez uruchamianie kolejnych modułów dotyczących różnych obszarów działalności.

W Spółce Przejmującej proces wdrażania systemu rozpoczął się w 2004r. i do dnia dzisiejszego nie został jeszcze całkowicie ukończony. Obecnie, w związku z ujednolicaniem procesów, podjęto decyzję o rozszerzeniu zakresu zastosowania systemu SAP i wdrożeniu go w związku z tym w kolejnych oddziałach Spółki.

W ramach długotrwałego procesu wdrażania sytemu zachodzi konieczność ponoszenia przez Spółkę m.in. kosztów przeszkolenia pracowników z zakresu zasad jego konfigurowania oraz użytkowania.

Szkolenia te dotyczą w pierwszej kolejności pracowników, którzy będą następnie szkolić użytkowników końcowych. Szkolenia mają za przedmiot metodologię funkcjonowania sytemu SAP i ich uczestnicy poznają ogólne zasady funkcjonowania tego systemu.

Dla pracowników, którzy będą następnie szkolić użytkowników końcowych organizowane są również szkolenia z metodyki prowadzenia szkoleń w celu przekazania niezbędnej wiedzy na temat tego jak w efektywny sposób tego typu szkolenia przeprowadzać.

Trzecim rodzajem szkoleń przewidzianych dla ww. osób są szkolenia z użytkowania skonfigurowanego już systemu. Użytkownikom końcowym zostanie, więc przekazana wiedza z zakresu funkcjonalności wdrażanego systemu.

Ostatnim typem szkoleń, są szkolenia skierowane już do użytkowników końcowych, w ramach których przekazywana jest wiedza dotycząca wykorzystania systemu w codziennej pracy. Te ostatnie szkolenia przeprowadzają wcześniej w tym celu przygotowani pracownicy.

Wątpliwości Podatnika budzi, czy ponoszone przez Spółkę wydatki na szkolenia pracowników w trakcie wdrożenia zintegrowanego sytemu zarządzania przedsiębiorstwem SAP stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich poniesienia.

Zdaniem Podatnika wydatki związane ze szkoleniami prowadzonymi w związku z wdrażaniem sytemu SAP - niezależnie od tego, czy poniesione zostały przed, czy po przekazaniu zintegrowanego systemu informatycznego do używania - będą obciążać koszty uzyskania przychodu. Ww. wydatki, zdaniem Podatnika, nie mieszczą się w ramach definicji ceny nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.) programy komputerowe są utworami będącymi przedmiotem prawa autorskiego. Autorskie prawa majątkowe w tym do programów komputerowych mogą być przenoszone na inne osoby na podstawie umowy. W przypadku programów komputerowych umowami rozporządzającymi przenoszącymi prawa autorskie, są najczęściej umowy sprzedaży. Jednak zgodnie z przepisami art. 65 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w przypadku braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa uważa się, że twórca udzielił licencji.

Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania: licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jak stanowi art. 16g ust. 14 ustawy z dnia 15.02.1992r. wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Za cenę nabycia prawa, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r., uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Wdrożenie stanowi pewien proces, na który składa się zespół czynności dostosowawczych takich jak np.: konfiguracja funkcji na potrzeby jednostki, wpisanie lub przeniesienie istniejących danych, dostosowanie istniejących w jednostce procedur działania, a także prace testowe sprawdzające poprawność działania poszczególnych funkcji systemu informatycznego w warunkach jednostki, wprowadzenie ewentualnych poprawek przez firmę sprzedającą prawo majątkowe bądź udzielającą licencji na użytkowanie sytemu.

Z powołanego powyżej art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. wynika, że do wartości początkowej nabytego prawa majątkowego - licencji na użytkowanie programu komputerowego zalicza się wartość zakupu, a także koszty instalacji i uruchomienia oraz inne wydatki związane z uaktywnieniem sytemu przed przyjęciem go do użytkowania, gdyż ww. przepis nie określa zamkniętego katalogu wydatków, o czym świadczy zwrot "w szczególności".

Koszty wdrożenia programu komputerowego naliczone do dnia przyjęcia programu komputerowego do używania powinny zatem, co do zasady, stanowić element wartości początkowej nabytego prawa - licencji na użytkowanie programów komputerowych. Jednocześnie tut. Organ podatkowy zauważa, iż wartość początkową powiększają wydatki dotyczące przygotowania systemu informatycznego do pracy nie zaś koszty przygotowania pracowników do obsługi systemu komputerowego. Wydatki na szkolenia pracowników z zakresu obsługi systemu SAP są kosztami dotyczącymi podniesienia kwalifikacji pracowników. Wydatki związane ze szkoleniem pracowników w zakresie obsługi wdrażanego systemu winny być przez Spółkę oceniane i kwalifikowane na zasadach ogólnych. Należy, zatem przyjąć, że będą one mogły stanowić koszty uzyskania przychodów po spełnieniu przesłanek wskazanych w art. 15 i 16 ww. ustawy z dnia 15.02.1992r.

Reasumując stanowisko Podatnika, iż wydatki na szkolenia prowadzone z zakresu zasad konfigurowania oraz użytkowania zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie SAP - niezależnie od tego, czy poniesione zostały przed, czy po przekazaniu zintegrowanego systemu informatycznego do używania - nie mieszczą się w ramach definicji ceny nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj