Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/100/06
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/100/06
Data
2006.06.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
sprzedaż produktów rolnych


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy dostawę towarów w postaci kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wytworzonych przez rolnika, który te warzywa wyprodukował we własnym gospodarstwie można potraktować w świetle ustawy o VAT jako dostawę produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego?


Podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego. Działalność rolniczą, którą prowadzi we własnym gospodarstwie polega na uprawie warzyw „na polu”, warzywa te nie są uprawiane w szklarniach. Podatnik między innymi uprawia kapustę i ogórki, zamierza również uruchomić kwaszenie kapusty i ogórków, wyprodukowanych przez siebie, nie będzie dokonywał zakupu tych warzyw u innych rolników. W procesie kwaszenia dodawane będą warzywa pochodzące z upraw podatnika oraz sól kupowana w hurtowniach. Działalność ta prowadzona będzie zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły.

Strona zwraca się z zapytaniem czy działalność tą można potraktować jako dostawę produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług?

Podatnik stoi na stanowisku, iż dostawa kapusty i ogórków kwaszonych nie pozbawia go uprawnień rolnika ryczałtowego, a dostawa tych towarów podatnikom podatku VAT winna być potwierdzana przez nabywcę wystawiającego fakturę VAT RR.

Organ podatkowy stwierdza , że zgadza się ze stanowiskiem podatnika, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Rolnikiem ryczałtowym, w myśl art. 2 pkt 19 cyt. wyżej ustawy jest rolnik, dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Przez produkty rolne, na podstawie art. 2 pkt 20 ustawy o VAT, rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (produktami rolnymi nie będą zatem produkty wytwarzane z produktów pochodzących z innej działalności niż własna działalność rolnicza, w szczególności z działalności innych osób).

W związku z powyższym towary w postaci kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych, wytworzone z warzyw wyprodukowanych przez podatnika we własnym gospodarstwie rolnym przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, podatnik powinien potraktować, w świetle przepisów ustawy o VAT, jako produkty rolne. Jednocześnie dostawa w/w towarów, dokonana przez rolnika ryczałtowego, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Ponadto, zgodnie z art. 116 ust. 1 cyt. powyżej ustawy, dostawa o której mowa powyżej powinna być potwierdzona przez nabywcę, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, który nabywając produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Przedmiotowa faktura, stosownie do art. 116 ust. 2 ustawy o VAT, powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR” i zawierać co najmniej:1) imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy,2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy,3) numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną,4) datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,5) nazwy nabytych produktów rolnych,6) jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów,7) cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,8) wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,9) stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku,10) kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych,11) wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku,12) kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie,13) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Faktura VAT RR, na podstawie art. 116 ust. 3, powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:„Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj