Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-274/06/KB
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-274/06/KB
Data
2006.05.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
prawo do odliczenia
usługi naukowo-badawcze
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy miał prawo uznać podatek należny powstały przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia jednocześnie jako podatek naliczony i dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o jego warość w sytuacji, gdy przedmiotowy zakup związany był z wykonywaniem czynności zwolnionych z VAT.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 20.02.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Instytut jest podatnikiem VAT. Obniżenia kwoty podatku należnego dokonuje zgodnie z art. 86 ust. 1 oraz z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

W listopadzie 2005r. Instytut dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (hardware i software do manekina termicznego) i zgodnie z art. 25 ustawy o VAT naliczył i odprowadził podatek należny, wystawiając fakturę wewnętrzną. Manekin termiczny, którego dotyczy ww. faktura wewnętrzna, wykorzystywany jest do prac naukowo - badawczych, zwolnionych od podatku VAT. Jednocześnie Instytut ubiega się o refundację części poniesionych wydatków w ramach realizacji projektu funduszy strukturalnych, wskazując w ramach wydatków kwalifikowanych także VAT należny od WNT, czy czym VAT należny może zostać uznany za koszt kwalifikowany, gdy podatnik nie ma prawa dokonania odliczenia wykazanego na fakturze podatku.

Zdaniem Instytutu nie miał on prawa uznać podatku należnego powstałego przy dokonaniu nabycia wewnątrzwspólnotowego jednocześnie jako podatku naliczonego i dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o jego wartość, ponieważ przedmiotowy zakup związany był z wykonywaniem czynności zwolnionych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwotę podatku naliczonego stanowi, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4, kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W związku z faktem, iż zakup części i oprogramowania do manekina termicznego związany jest z wykonywaniem czynności zwolnionych - usług naukowo - badawczych korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług do 31 grudnia 2005r. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (poz. 5 załącznika nr 4 do ustawy) - Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Od 1 stycznia 2006r. usługi naukowo - badawcze korzystają ze zwolnienia na podstawie § 41f ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r., Nr 97, poz.970 ze zm.) dodanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U., Nr 266, poz. 2239). Zwolnienie to, zgodnie z § 41f ust. 2 cyt. rozporządzenia, ma zastosowanie do usług świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu oraz pod warunkiem, że taka umowa zostanie zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2006r.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż nie odniósł się do kwestii poprawności zakwalifikowania powyższej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz do przedłożonych wraz z wnioskiem załączników.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.
Zgodnie z art.14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj