Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-11/PW/06
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-11/PW/06
Data
2006.06.02



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nauka języka
podatek dochodowy od osób prawnych
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy można uznać za koszt uzyskania przychodów wydatków związanych ze zleceniem (umowa o dzieło) osobie nie zatrudnionej w Spółce, opracowania materiałów w zakresie słownictwa i konstrukcji gramatycznej oraz tematyki zagadnień biznesu w jęz. angielskim?
Tematyka materiałów obejmuje słownictwo ściśle związane z profilem produkcji Spółki, a opracowane materiały będą wykorzystywane przez pracownika Spółki (zagraniczne kontakty z odbiorcami wyrobów i dostawcami materiałów do produkcji).


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a § 4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2006 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 2 marca 2006 r. (data wpływu pisma 3 marca 2006 r.) Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zleciła na podstawie umowy o dzieło osobie nie będącej pracownikiem Spółki opracowanie materiałów w zakresie słownictwa i konstrukcji gramatycznej oraz tematyki zagadnień języka biznesu w języku angielskim. Opracowane materiały będą wykorzystywane przez pracownika Spółki do nauki języka angielskiego. Spółka jest wytwórcą wyrobów z metalu, prowadzi sprzedaż dla różnych krajów Europy i znajomość języka angielskiego potrzebna jest do kontaktów z odbiorcami wyrobów i dostawcami materiałów do produkcji.
Zdaniem Spółki poniesione koszty umowy o dzieło w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.- zwanej dalej "ustawą") kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Z treści załączonej do wniosku umowy nie wynika fakt powiązania jej z przychodami Spółki. Jeżeli jednak Spółka w swojej dokumentacji posiada (lub będzie posiadać) dowody wskazujące na wykorzystanie przedmiotowego dzieła do działalności gospodarczej w sposób wpływający na przychody to wydatek poniesiony w związku z zawarciem załączonej umowy o dzieło będzie stanowił koszt uzyskania przychodów.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zwraca uwagę, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nie wypłaconych osobom, nie prowadzącym działalności gospodarczej, należności z tytułów określonych między innym w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).
Powyższe oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów Spółka może zaliczyć jedynie faktycznie zapłacone należności wynikające z powyższej umowy o dzieło.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.
Stosownie do postanowień art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ost 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podanie i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj