Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FA/4117-14/17/06/AG
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FA/4117-14/17/06/AG
Data
2006.06.29



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dział spadku
nabycie
nabycie nieruchomości
spadek
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
dot. zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku i zniesienia współwłasności.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 20.04.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 07.04.2006 r. Nr US-34/DZ/415/14/WL/2006 w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


orzeka


odmówić zmiany lub uchylenia postanowienia organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE

Pani B. K., pismem z dnia 20.03.2006 r. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatniczka wraz z bratem nabyła w drodze spadku udział w nieruchomości - lokalu mieszkalnym (każdy po #188; części). Do przedmiotowego lokalu prawo posiadała również matka Strony (#189; części), w wyniku czego współwłaścicielami lokalu zostali: Podatniczka (#188; części), brat (#188; części) i matka (#189; części).

W dniu 29.01.2006 r. na podstawie umowy częściowego działu spadku i zniesienia współwłasności, Pani B. K. wraz z bratem nabyła na wyłączną własność udział matki wynoszący #189; części (po #188; każde z rodzeństwa) lokalu mieszkalnego ustanawiając jednocześnie na rzecz matki służebność osobistą polegającą na prawie do bezpłatnego i dożywotniego korzystania z przedmiotowego lokalu. Następnie w dniu 02.03.2006 r. dokonano sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z jego własnością udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu i we współwłasności części wspólnych budynku.

Zdaniem Strony nabycie wskazanej nieruchomości nastąpiło poprzez dział spadku, zatem przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 07.04.2006 r. Nr US-34/DZ/415/14/WL/2006 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe wskazując, iż udział w zbywanej nieruchomości Pani K. nabyła częściowo w drodze spadku, a częściowo w drodze zniesienia współwłasności, zatem powołany przez Stronę przepis może mieć zastosowanie jedynie do tej części, którą Strona nabyła w drodze spadku.

Na powyższe postanowienie wniesiono zażalenie, w którym zaskarżonemu postanowieniu zarzucono błędną ocenę stanu faktycznego będącego podstawą rozstrzygnięcia i na tej podstawie niewłaściwą interpretację przepisów będących przedmiotem zapytania.

Jak wskazuje Strona, uznając w całości za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane we wniosku z dnia 20.03.2006 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga bezpodstawnie pominął okoliczność, że #188; udziału w lokalu mieszkalnym Podatniczka uzyskała w drodze spadku po zmarłym ojcu. W tych okolicznościach do kwoty przychodu odpowiadającej #188; przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu ma zastosowanie zwolnienie przewidziane art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje:

Przedmiotem niniejszego postępowania jest ocena prawidłowości wydanego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wawer w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Stosując się do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika był zobowiązany udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wnoszącego, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast składający wniosek Podatnik, w myśl art. 14 § 2 cyt. ustawy, był zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Dokonana przez organ podatkowy w powołanym trybie interpretacja powinna zawierać ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów, przy czym przez ocenę prawną stanowiska należy rozumieć wskazanie przez organ podatkowy, czy stanowisko pytającego jest prawidłowe, czy też jest nieprawidłowe z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego, znajdujących zastosowanie w indywidualnej sprawie podatnika.

W przedmiotowej sprawie Pani B. K., w złożonym wniosku przedstawiła własne stanowisko w sprawie, wskazując: "(...) całość kwoty uzyskanej ze sprzedaży, tj. 117.500 zł, jest wolna od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy (...), bowiem nabycie nastąpiło poprzez dział spadku."

Odnosząc się do tak zaprezentowanego stanowiska należy wskazać, iż zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2, m.in. nieruchomości lub części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w przypadku, gdy nieruchomość lub prawo majątkowe zostało nabyte w drodze spadku lub darowizny.

Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Nie można bowiem utożsamiać nabycia w drodze działu spadku z nabyciem w drodze spadku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nabycie nieruchomości czy lokalu mieszkalnego w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy nie stanowi zatem nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości czy lokalu mieszkalnego nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w tej części.

Odnosząc się natomiast do stanu faktycznego niniejszej sprawy zauważyć należy, iż na podstawie umowy z dnia 29.01.2006 r. dokonano częściowego działu spadku i zniesienia współwłasności. Jak wynika z treści aktu notarialnego, Pani B. K. i jej brat dokonali częściowego działu spadku oraz nabyli na wyłączną własność udział matki (po #188; części każde z nich). A zatem Pani B. K. nabyła udział w przedmiotowym lokalu częściowo w drodze spadku (#188; część), a częściowo poprzez zniesienie współwłasności (#188; część).

Mając na względzie powyższe okoliczności należy stwierdzić, iż Pani B. K. uzyskując przychód ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym, który częściowo nabyła w drodze spadku a częściowo w drodze zniesienia współwłasności, nie może skorzystać w całości ze zwolnienia od podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości. Jedynie przychód odpowiadający tej części nieruchomości, którą Strona nabyła w spadku będzie podlegał zwolnieniu na mocy cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy.

Ponieważ Pani K. wyraźnie twierdziła, iż cały przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega zwolnieniu, zasadnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj