Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-7/ER/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-7/ER/06
Data
2006.06.14


Referencje


Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
- dotyczy zaliczenia do przychodów dotacji otrzymanej z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonej na realizację projektu "Mentor multimedialny - zawód przyszłości" w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006.


Pismem z dnia 21 marca 2006r. (wpływ 27.03.2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 26.04.2006r. oraz z dnia 13.06.2006r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, jako Beneficjent, na podstawie zawartej w dniu 12.12.2005r. z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie umowy Nr Z/2.28/II/2.4/11345/05/U/01/05 o dofinansowanie Projektu Nr 16/11345 "Mentor multimedialny-zawód przyszłości" w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie Zasobów Ludzkich w regionach, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego" otrzymała zaliczkowo w dniu 23.12.2005r. pierwszą transzę dofinansowania realizacji warunków umowy. Otrzymane środki pieniężne Spółka na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14b ustawy o PDOP, zakwalifikowała jako przychód zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, do wysokości poniesionych kosztów w grudniu 2005r., natomiast wydatki związane z przygotowaniem szkoleń nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o PDOP.

Ponadto z wniosku wynika, iż środki na realizację projektu pochodzą w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach ww. projektu Spółka świadczy usługi szkoleniowe dla nauczycieli zagrożonych bezrobociem począwszy od maja 2006r., bez rozliczania się na podstawie faktur (działalność non-profit) - bez zysku.

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, jako Instytucja Wdrażająca, wpisała Spółkę do rejestru instytucji szkoleniowych pod numerem ewidencyjnym: 2.28/00072/2005.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma wątpliwość, czy otrzymaną dotację Spółka powinna zaliczyć do przychodów zwolnionych w momencie otrzymania środków na rachunek bankowy, czy w momencie poniesienia kosztów związanych z realizacją projektu?

Zdaniem Spółki, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne są od podatku dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m. Zatem, według Spółki, otrzymaną dotację należy zaliczyć do przychodów zwolnionych w momencie wpływu środków na wyodrębniony rachunek bankowy, przy czym wydatki realizowane w ramach ww. projektu nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustosunkowując się do zapytania przedstawionego przez Spółkę, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawodawca przewidział zwolnienie dochodów pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Zatem warunkiem zwolnienia jest, aby przedmiotowe dofinansowanie stanowiło bezzwrotną pomoc zagraniczną, a ponadto otrzymane środki pomocowe pochodziły w całości od wskazanego w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy podmiotu zagranicznego (z funduszy Unii Europejskiej).

Tym samym, zdaniem organu podatkowego, w momencie otrzymania przez Spółkę środków na realizację projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, przeznaczonych na realizację projektu "Mentor multimedialny-zawód przyszłości" 2004-2006, stanowią one przychód podatkowy, a następnie podlegają odliczeniu od dochodu jako dochody wolne.

Ponadto należy zauważyć, iż wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tych dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy).

W świetle powyższego, organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe w kwestii ustalenia momentu zaliczenia otrzymanych środków z ww. tytułu do przychodów oraz zaliczenia poniesionych wydatków i kosztów sfinansowanych z tych środków do wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Natomiast nieprawidłowa jest podstawa prawna zwolnienia od podatku, jaką Spółka wskazała we wniosku. Podstawę zwolnienia od podatku przedmiotowych dotacji stanowi przepis art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy, a nie podany przez Spółkę art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj