Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-239/07/AP
z 29 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-239/07/AP
Data
2008.02.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
nieodpłatne nabycie
odpady (śmieci)
usługi na majątku rzeczowym


Istota interpretacji
Jak należy interpretować kwestię miejsca świadczenia usługi w przypadku, gdy towary nie później niż w ciągu 30 dni od wykonania na nich usług zostaną wywiezione poza terytorium kraju? Czy wyprodukowane a nie sprzedane wyroby, nie wywiezione do Niemiec w ciągu 30 dni podlegają opodatkowaniu? Jak należy rozliczyć wyroby, które zostaną sprzedane do Niemiec po 30 dniu? Czy w związku z pozostającymi w kraju odpadami powstaje obowiązek podatkowy?



Wniosek ORD-IN 819 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2007 r. (data wpływu 3 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym powierzonym przez kontrahenta z innego państwa członkowskiego oraz opodatkowania pozostałych po produkcji odpadów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym powierzonym przez kontrahenta z innego państwa członkowskiego oraz opodatkowania pozostałych po produkcji odpadów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca dokonuje transakcji z kontrahentem posiadającym siedzibę w Niemczech polegających na wytwarzaniu wyrobów gotowych (części samochodowych z gumy, tworzyw sztucznych i materiałów łączonych) z materiałów powierzonych przez tego kontrahenta, które to wyroby są dostarczane z powrotem do Niemiec. Nabywca podał Wnioskodawcy numer, pod którym zidentyfikowany jest dla celów rozliczenia podatku od wartości dodanej na terytorium swojego kraju.

Spółka wystawia dla ww. kontrahenta fakturę obejmującą wyroby gotowe po wykonaniu usługi bez podania stawki i kwoty podatku z adnotacją o braku obowiązku podatkowego zgodnie z art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

Część z powierzonych przez niemieckiego kontrahenta materiałów pozostaje na terytorium kraju jako odpad poprodukcyjny. Spółka przekazuje te odpady do utylizacji na terenie kraju a ich wartość rozlicza po stronie podatku należnego i naliczonego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Jak należy interpretować kwestię miejsca świadczenia usługi w przypadku, gdy towary nie później niż w ciągu 30 dni od wykonania na nich usług zostaną wywiezione poza terytorium kraju...
  2. Czy wyprodukowane a nie sprzedane wyroby, nie wywiezione do Niemiec w ciągu 30 dni podlegają opodatkowaniu...
  3. Jak należy rozliczyć wyroby, które zostaną sprzedane do Niemiec po 30 dniu...
  4. Czy w związku z pozostającymi w kraju odpadami powstaje obowiązek podatkowy...


Zdaniem Wnioskodawcy wyprodukowane a nie sprzedane w ciągu 30 dni poza terytorium kraju wyroby gotowe podlegają opodatkowaniu. Od powstałych odpadów gumowych nie powstaje obowiązek podatkowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Stosownie do art. 28 ust. 7 w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Natomiast w myśl art. 28 ust. 8 ustawy, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Mając zatem na uwadze fakt, iż kontrahent (usługobiorca) podał Podatnikowi (wykonującemu usługę) numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego (innym niż terytorium kraju) oraz towary zostaną wywiezione z kraju nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług – miejscem świadczenia (opodatkowania) przedmiotowej usługi będzie terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Z konstrukcji zawartych w art. 28 ust. 7 i 8 regulacji wynika, że w przypadku nie spełnienia warunku wywozu towarów z kraju w określonym czasie (30 dni od wykonania na nich usług), przepisy te nie znajdują zastosowania. Należy wówczas odnieść się do ogólnej zasady wynikającej z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zgodnie z którą w przedmiotowym przypadku towary podlegają opodatkowaniu na terenie kraju.

W przypadku odpadów poprodukcyjnych pozostających na terenie kraju, Wnioskodawca nie wskazał, aby przekazywał za nie kontrahentowi wynagrodzenie. Z uwagi zatem na nieodpłatny charakter nabycia nie powstaje po stronie Spółki obowiązek rozliczenia podatku należnego.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj