Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP1-443-603/07-4/JL
z 17 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP1-443-603/07-4/JL
Data
2008.01.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
działki
grunty rolne
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż zwolniona


Istota interpretacji
Konsekwencją prowadzenia przez wnioskodawcę działalności rolniczej na przedmiotowym gruncie jest posiadanie statusu podatnika podatku VAT. Z uwagi na posiadany przez wnioskodawcę status podatnika podatku VAT, w wyniku prowadzenia działalności rolniczej - sprzedaż przedmiotowego gruntu, na którym jest ta działalność prowadzona - będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.



Wniosek ORD-IN 438 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2007 r. (data wpływu 3 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki pod zabudowę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki pod zabudowę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1976 roku wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 3,70 ha, które nabył w drodze spadku i darowizny po rodzicach. Oprócz gospodarstwa, dochód uzyskuje też z najmu części budynków siedliska na cele nierolnicze, od czego odprowadza podatek dochodowy oraz podatek VAT.

Jedną z działek rolnych wchodzących w skład gospodarstwa o pow. 1,7 ha położoną w miejscowości X Gm. Y zamierza sprzedać firmie developerskiej pod zabudowę. Na chwilę obecną działka nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego i ma charakter rolny, bez prawa zabudowy.

Nabywca działki zamierza dokonać przekwalifikowania gruntu na budowlany i uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.Wnioskodawca nadmienia, że jest to jednorazowa sprzedaż części majątku osobistego.

Ponadto, w piśmie z dnia 18 grudnia 2007 r. wnioskodawca zaznacza, że jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku VAT i na przedmiotowej działce prowadzi działalność rolniczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż ww. działki rolnej o pow. 1,7 ha będzie opodatkowana podatkiem VAT...

Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowym przypadku sprzedaż nieruchomości gruntowej z majątku osobistego, nabytej w drodze spadku i darowizny kilkadziesiąt lat temu nie będzie stanowiła działalności w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie wystąpi przesłanka nabycia towaru z jego celowym przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży, a także przy jednorazowej sprzedaży nie wystąpi czynnik częstotliwości.

Nie ma zatem podstaw do opodatkowania sprzedaży przedmiotowej działki podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy pod pojęciem dostawy towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Analizując powyższe przepisy ustawy należy stwierdzić, że odpłatna dostawa gruntu jest dostawą towarów i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia się od podatku VAT dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny przeznaczone pod zabudowę.

Przy sprzedaży gruntu niezabudowanego istotne znaczenie mają uregulowania zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego rozstrzyga o klasyfikacji gruntu. Zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) ustalenie przeznaczenia terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Art. 14 ust. 3 tej ustawy dopuszcza zmianę przez plan miejscowy przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

Wnioskodawca, w opisie stanu faktycznego zaznacza, że przedmiotowy grunt zamierza sprzedać firmie developerskiej pod zabudowę. Ta z kolei zamierza dokonać przekwalifikowania gruntu i uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Zatem grunt ten zostanie przeznaczony na cele nierolnicze.

W świetle powyższego do przedmiotowej sprzedaży gruntu nie będzie miało zastosowania zwolnienie regulowane art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż grunt ten nie będzie spełniał warunków zawartych w treści tego przepisu - jako teren przeznaczony pod zabudowę.

Ponadto, w piśmie z dnia 18 grudnia 2007 r. wnioskodawca zaznacza, że jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku VAT i na przedmiotowej działce prowadzi działalność rolniczą.

Wskazany przepis określa mianem rolnika ryczałtowego rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podatnikami podatku VAT, stosownie do art. 15 ust. 1, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów, w tym także gruntów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonana będzie przez podmiot mający status podatnika tj. prowadzącego samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu powołanej wyżej definicji.

Konsekwencją prowadzenia przez wnioskodawcę działalności rolniczej na przedmiotowym gruncie jest posiadanie statusu podatnika podatku VAT.

W konkluzji stwierdzić należy, iż z uwagi na ww. okoliczności sprzedaż przedmiotowej działki będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz ww. przepisy, z uwagi na posiadany przez wnioskodawcę status podatnika podatku VAT, w wyniku prowadzenia działalności rolniczej - sprzedaż przedmiotowego gruntu, na którym jest ta działalność prowadzona - będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.

Czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj