Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-686/07-7/JB
z 29 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-686/07-7/JB
Data
2008.01.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
faktura VAT
nabycie
produkty rolne
rolnik ryczałtowy
stawki podatku
szpital
wystawienie faktury


Istota interpretacji
Szpital nabywając kapustę kiszoną i ogórki kiszone od rolnika ryczałtowego jest obowiązany do wystawienia faktury VAT RR, w której do wynagrodzenia należnego rolnikowi ryczałtowemu z tytułu sprzedaży tych produktów doliczy 5% zryczałtowany zwrot podatku VAT. Stosowanie szczególnych procedur rozliczeń z rolnikami ryczałtowanymi może odbywać się przy zachowaniu określonych w ustawie warunków. Podatnik nie ma dobrowolności w stosowaniu stawki zryczałtowanego zwrotu podatku. Ustawodawca określił, iż wynosi ona 5% w odniesieniu do produktów, które w ustawie zostały ściśle zdefiniowane



Wniosek ORD-IN 516 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala W przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007r. (data wpływu 10 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT przy zakupie płodów rolnych od rolnika ryczałtowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach przesłał do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wniosek Szpitala W z dnia 30 listopada 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT przy zakupie płodów rolnych od rolnika ryczałtowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Szpital kupuje płody rolne od rolników ryczałtowych. W okresie zimowym kupowane są płody rolne przetworzone tj. kapusta kiszona, ogórki kiszone, do których stosuje inną stawkę podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT powinien przyjąć szpital do wykonywanych czynności...

Wnioskodawca zakup przetworzonych płodów rolnych zakwalifikował do następujących grup PKWiU: kapustę kiszoną – PKWiU 15.33.14-61.00, ogórki kiszone – PKWiU 15.33.14-90.00 i zastosował 7% stawkę podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku (art. 115 ust. 2).

Przez produkty rolne, w myśl art. 2 pkt 20 ustawy o VAT, należy rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

W załączniku nr 2 do ustawy „Wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług” w żadnej pozycji nie wymieniono kapusty czy ogórków kiszonych. Jednakże z cytowanej wyżej definicji produktów rolnych wynika, że za produkty rolne oprócz wymienionych w załączniku uważa się również towary wytworzone przez rolnika z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej, przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym.

W pozycji 2 wyżej wymienionego załącznika ustawodawca umieścił warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie, z wyłączeniem podłoży do uprawy grzybów zawierających grzybnie (PKWiU ex 01.12.21-00.49) o symbolu PKWiU ex 01.12.

Na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług tutejszy organ stwierdził, iż kapusta mieści się w grupowaniu PKWiU 01.12.13-00.10 w grupie warzywa kapustne świeże lub schłodzone, natomiast ogórki mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.12.12-00 – warzywa dyniowate i ogórki, pomidory, warzywa strączkowe świeże i chłodzone.

W związku z powyższym zarówno kapusta jak i ogórki mieszczą się w grupie PKWiU 01.12 i zaliczają się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT. Ustawodawca definiując w art. 2 pkt 20 ustawy o VAT produkty rolne wskazał, iż należy do nich zaliczyć również towary wytworzone przez rolnika z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej, przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym.

Zatem zarówno kapusta kiszona jak i ogórki kiszone wytwarzane przez rolnika mającego status rolnika ryczałtowego z produktów rolnych przy użyciu środków pochodzących z jego gospodarstwa zaliczają się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje rolnikowi ryczałtowanemu zryczałtowany zwrot podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, Szpital nabywając kapustę kiszoną i ogórki kiszone od rolnika ryczałtowego jest obowiązany do wystawienia faktury VAT RR, w której do wynagrodzenia należnego rolnikowi ryczałtowemu z tytułu sprzedaży tych produktów doliczy 5% zryczałtowany zwrot podatku VAT.

Stosowanie szczególnych procedur rozliczeń z rolnikami ryczałtowanymi może odbywać się przy zachowaniu określonych w ustawie warunków. Podatnik nie ma dobrowolności w stosowaniu stawki zryczałtowanego zwrotu podatku. Ustawodawca określił, iż wynosi ona 5% w odniesieniu do produktów, które w ustawie zostały ściśle zdefiniowane. Zatem nieprawidłowe jest stanowisko Spółki w zakresie stosowania stawki 7% przy zakupie od rolnika ryczałtowego produktów takich jak: kapusta kiszona czy ogórki kiszone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj