Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-30/06/ŁK
z 23 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-30/06/ŁK
Data
2006.05.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
Numer Identyfikacji Podatkowej
treść faktury


Pytanie podatnika
Strona wnosi o wyjaśnienie jakie dane powinna zawierać faktura wystawiana dla podmiotów gospodarczych w organizacji oraz osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony, który wpływ do tut. Urzędu dnia 23.02.2006r. uzupełnionego wnioskiem z dnia 04.04.2006r., (wpływ do tut. Urzędu 11.04.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie, które wpłynęło do tut. Urzędu 23.02.2006r. za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż jako Kancelaria Notarialna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług m.in. osobom fizycznym i różnym podmiotom gospodarczym. Strona dokumentuje swoją sprzedaż prowadząc repertorium oraz wystawiając faktury.

Strona wnosi o wyjaśnienie jakie dane powinna zawierać faktura wystawiana dla podmiotów gospodarczych w organizacji oraz osób fizycznych?
Według Strony " Faktura wystawiona dla spółki w organizacji będzie zawierała jedynie nazwę własną spółki oraz nazwę miasta, które jest siedzibą spółki w organizacji, natomiast dla osoby fizycznej adres zamieszkania i ew. NIP."

Zgodnie z dyspozycją normy zawartej art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W myśl § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 95, poz. 798/, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ichadresy;
2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia inumer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać nafakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterzeciągłym;
4) nazwę towaru lub usługi;
5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku(wartość sprzedaży netto);
8) stawki podatku;
9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem naposzczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegającychopodatkowaniu;
10)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwotydotyczące poszczególnych stawek podatku;
11)wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartośćsprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lubzwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
12)kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

W myśl art. 161 § 1 z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Z 2000r., Nr 94, poz. 1037) z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

W stosunku do wystawiania faktur na rzecz osób prawnych, fakt, iż ustawodawca zamieścił numer identyfikacji podatkowej oraz nazwy bądź nazwy skrócone nabywcy oraz jego adres jako niezbędny element treści faktury VAT, powoduje obowiązek umieszczenia tych danych na fakturze. W przypadku braku któregokolwiek z powyższych obligatoryjnych składników faktura obarczona jest wadą prawną. Natomiast w stosunku do wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jako nabywcy, wystarczy jedynie podanie na fakturze imienia i nazwiska oraz adresu osoby fizycznej, bez obligatoryjnego podania nr NIP.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj