Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/443-16/06
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/443-16/06
Data
2006.08.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
audycja
dotacja
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
programy
zadania publiczne
zakup


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek naliczony związany z zakupami sfinansowanymi z otrzymanej dotacji przedmiotowej, w sytuacji gdy ze względu na zwolnienie od podatku dochodowego, wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko co do prawa obniżenia podatku należnego od zakupów sfinansowanych z dotacji nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na mocy art. 14a § 1 powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości, na pisemny wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tut. Organie w dniu 29.06.2006 r. Podatnik zwrócił się o udzielenie interpretacji, w odniesieniu do następującego stanu faktycznego.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, w drodze umowy, zleciło Podatnikowi - rozgłośni radiowej działającej jako instytucja kościelna - realizację zadania publicznego o charakterze informacyjno-edukacyjnym w zakresie wdrażania funduszy strukturalnych, polegającego na realizacji projektu multimedialnego mającego na celu budowanie świadomości słuchaczy radia dotyczącej istnienia i wykorzystania dostępnych dla Polski funduszy strukturalnych. Projekt obejmuje cykl 15 programów radiowych. Umowa przewiduje sfinansowanie wymienionego zadania w części ze środków przyznanych decyzją Ministra Gospodarki i Pracy (dotacja), zaś w części z wkładu własnego Podatnika.

Zdaniem Podatnika, brak jest ograniczeń co do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami sfinansowanymi z otrzymanej dotacji, mimo tego, że w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie, tut. Organ zauważa:

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu jasno wynika, że podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami bądź usługami, o ile towary te lub usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług, które w żadnym zakresie nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Na podstawie przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego sądzić należy, że dokonywane przez Podatnika zakupy, których źródłem finansowania była otrzymana dotacja, wykorzystane zostały wyłącznie do wykonania zadania wynikającego z przedstawionej przez Wnioskodawcę umowy, polegającego na realizacji cyklu programów radiowych w ramach projektu multimedialnego mającego na celu budowanie świadomości słuchaczy radia w zakresie istnienia i wykorzystywania dostępnych dla Polski funduszy strukturalnych. Jak bowiem wynika z załączonej do wniosku umowy, zleceniobiorca nie może użyć dotacji na żaden inny cel, niż określony w umowie i załączniku nr 3 do umowy (§ 2 pkt 7 umowy). Tut. Organ podatkowy uznał, iż usługi rozgłośni radiowej świadczone w powyższym zakresie, ze względu na swój nieodpłatny charakter, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (szczegółowe stanowisko w tej kwestii przedstawione zostało w postanowieniu znak: DO/443-15/06 z dnia 9.08.2006 r.). Okoliczność ta przesądza zatem o braku możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonywanymi w związku z realizowanym projektem.

W świetle przedstawionych okoliczności Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika o braku ograniczeń co do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach sfinansowanych z otrzymanych dotacji przedmiotowych należy uznać za nieprawidłowe.

Dodać również należy, że powołany we wniosku przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

1. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

2. Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie, za pośrednictwem tut. Organu, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj