Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
1414/DP/415-337/06/BL
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1414/DP/415-337/06/BL
Data
2006.09.08



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt produkcji
przychody przyszłych okresów
rozliczenia międzyokresowe


Pytanie podatnika
Czy zużyty do napełniania wanien cynk podczas pierwszego uruchomienia wpisać jednorazowo w koszty uruchomienia procesu technologicznego, czy zgodnie z przepisem art.22 ust.5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. rozliczyć w czasie?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim po analizie wniosku z dnia 03.08.2006 r. o interpretację przepisów prawa podatkowego p o s t a n o w i łuznać przedstawione stanowisko za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 03.08.2006 r. spółka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę wynika, że podatnik uruchamia nowy wydział produkcyjny, polegający : na jednorazowym podgrzaniu cynku do temperatury 450 stopni Celsjusza. Powyższa temperatura cynku podobnie jak tonaż roztopionego cynku, musi być utrzymana niezmiennie przez cały okres produkcji/ wymóg specyfiki technologii i warunki gwarancji/. Zużyty w toku produkcji cynk musi być zgodnie z technologicznymi założeniami uzupełniony do wymienionej ilości 280 ton. Proces cynkowania polega w praktyce na zanurzeniu metalowych elementów w kąpieli cynku i ciągłym uzupełnianiu wanien cynkowniczych po każdym procesie technologicznym cynkowania, do ilości 280 ton ciekłego cynku w wannie cynkowniczej.

Uzupełnienie obejmować będzie brakującą ilość cynku" osiadłą " na ocynkowanych elementach. Stanowisko podatnika: Koszty podatkowe uruchomienia cynkowni zebrane na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, powinny być rozliczone na podstawie przepisu art.22 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym rozliczenie to powinno być dokonane w odniesieniu do wielkości uzyskanych świadczeń w okresie sprawozdawczym.Pytanie podatnika - czy, zużyty do napełniania wanien cynk podczas pierwszego uruchomienia wpisać jednorazowo w koszty w dniu uruchomienia procesu technologicznego, czy z zgodnie z przepisem art.22 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. rozliczyć w czasie. W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim podziela stanowisko w/w sprawie i wyjaśnia co następuje: Zasada periodyzacji i współmierności kosztów i przychodów ustalona w art.6 ust.2 ustawy z dnia

29 września 1994 r. o rachunkowości /tj. Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm./, określa - w celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nim kosztów - obowiązek zaliczenia do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego kosztów lub przychodów dotyczących przyszłych okresów oraz przypadających na dany okres sprawozdawczy kosztów, które nie zostały jeszcze poniesione. Zgodnie z zasadą współmierności konieczne jest zapewnienie porównywalności kosztów z efektami działalności osiągniętymi w danym okresie sprawozdawczym. Dlatego konieczne jest ustalenie jakie koszty są związane z osiągnięciem przychodów w danym okresie. Niektóre koszty ponoszone są nierównomiernie, dlatego należy rozliczać je w czasie

Czynne rozliczenie międzyokresowe kosztów obejmują koszty proste działalności operacyjnej oraz koszty finansowe i występują tylko wówczas, jeśli moment poniesienia tych kosztów wyprzedza znacznie wpływ tych kosztów na efekty w postaci przychodów i w związku z tym zarachowanie ich w całości w okresie sprawozdawczym, w którym powstały zdeformowałyby wynik finansowy za ten okres w stopniu istotnym powodując zarazem nieuzasadnione w tym okresie obniżenie dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym. A zatem poniesione w bieżącym okresie sprawozdawczym koszty proste lub złożone działalności operacyjnej dotyczą przyszłych okresów, bowiem nie mogą - ze względu na ich istotny ujemny wpływ na wynik finansowy- być rozliczone w bieżącym okresie. Zaliczenie ich do bieżącego okresu spowoduje rażące, niewspółmierne do efektów /przychodów/ obniżenie w tym okresie wyniku finansowego. Zachodzi zatem potrzeba zarachowania ich do właściwego okresu sprawozdawczego/ przyszłych okresów/.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm./, a odwołując się do art. 22 ust.5 tej ustawy który mówi:" U podatników prowadzących księgi rachunkowe/ handlowe/ koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty kosztu uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione." Organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj