Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/78/2006
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/78/2006
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
koszty uzyskania przychodów
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy koszty związane z dojazdem, zakwaterowaniem oraz koszty diet osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia można uznać za koszty uzyskania przychodów przedsiębiorstwa do limitu określonego w odrębnych przepisach przyjmując za podstawę rozliczenia delegację służbową? Czy przychody zleceniobiorców z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowej podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a, 216 i 217 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 04.04.2006r.w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika że jako producent filmowy zawiera pan umowy o dzieło oraz umowy zlecenia ze scenarzystami, reżyserami oraz innymi specjalistami. W ramach zawieranych umów przewidziany jest dodatkowo zwrot dla zleceniobiorców kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia / diety /. Osoby, z którymi zawarto umowy wykonują zlecenia w kraju jak i za granicą.

W związku z powyższym wnosi Pan o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Czy koszty związane z dojazdem, zakwaterowaniem oraz koszty diet osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia można uznać za koszty uzyskania przychodów przedsiębiorstwa do limitu określonego w odrębnych przepisach przyjmując za podstawę rozliczenia delegację służbową?
Czy przychody zleceniobiorców z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowej podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Według opinii przedłożonej we wniosku, istnienie związku przyczynowego kosztów wynikających z zawartych umów o dzieło i zlecenia z osiąganymi przychodami z działalności gospodarczej, uprawnia właściciela firmy do zaliczenia poniesionych wydatków ( zakwaterowania, dojazdu i diet ) do kosztów firmy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991r. Jednocześnie zwrócone zleceniobiorcom, zgodnie z umową o dzieło lub zlecenia, koszty związane z wyjazdem, stanowią dla nich kwoty wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit.b z zastrzeżeniem ust. 13.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r nr 14 poz. 176 ze zm. /, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Oznacza to, że zaliczenie poniesionych przez podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodów może nastąpić, jeżeli poniesione wydatki:
- pozostają w związku przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodów,
- nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy.

Jeżeli zatem wykonanie zlecenia przez zleceniobiorcę, wiąże się z podróżą w związku z którą wypłaca Pan tzw. diety lub zwraca zleceniobiorcy poniesione koszty podróży na podstawie przedstawionych dowodów ich poniesienia, to wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w myśl zasady określonej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast przychody osiągnięte przez osobę fizyczną, która jest wykonawcą zawartej z Panem umowy zlecenia bądź umowy o dzieło, stanowiące zwrot kosztów wyjazdów zgodnie z umową korzystają ze zwolnienia na warunkach określonych przepisami art. 21 ust. 1 pkt. 16 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z wyżej cyt. przepisem wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
- podróży służbowej pracownika
- podróży osoby niebędącej pracownikiem
do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Przepis powyższy odnosi się zarówno do pracowników, jak i osób niebędących pracownikami, przy czym odrębnie określa warunki korzystania ze zwolnienia od podatku w przypadku tych dwóch grup podatników. W przypadku pracowników zwolnieniem objęte są wyłącznie diety i inne należności za czas podróży służbowej, natomiast u osób niebędących pracownikami mowa jest o tego rodzaju świadczeniach otrzymanych w związku z szeroko rozumianą podróżą, o ile spełnione są przesłanki wymienione w ust. 13 w art. 21 ustawy. W myśl powyższego przepisu zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów osoby fizycznej otrzymującej świadczenie i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów.

Niezależnie jednak od powyższego ww. zwolnienie jest limitowane do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju / Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm. /.

W związku z powyższym, jeżeli wykonanie zlecenia wiąże się z wyjazdem krajowym lub zagranicznym, zleceniobiorca ponoszący związane z tym wydatki, może - gdy stanowi tak zawarta umowa - otrzymać od zlecającego zwrot świadczeń przewidzianych przepisami ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Powyższe świadczenia / w tym diety, o których mowa we wniosku / wypłacone w kwotach określonych przepisami rozporządzenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 04.04.2006r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj